Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca má vzrásť o 1,1 eura
- 16:11 15.08.2013
- BRATISLAVA

Základná dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť o 1,1 eura na 61,6 eura.
Pre jednotlivca s najviac štyrmi deťmi má ísť o nárast o 2,1 eura na 117,2 eura.
Dvojica bez detí by si mala pri základnej dávke v hmotnej núdzi prilepšiť o 1,9 eura, keďže nová suma dávky by mala predstavovať 107,1 eura. Dvojici s najviac štyrmi deťmi by mala základná dávka stúpnuť o 2,8 eura na 160,4 eura.
Jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi by mal dostať dávku v sume 171,2 eura, čo je nárast o 3 eurá a dvojica s viac ako štyrmi deťmi by mala od začiatku budúceho roka dostať základnú dávku 216,1 eura, teda vyššiu o 3,8 eura.
Zvýšenie základných dávok v hmotnej núdzi presadil minister práce Ján Richter na stredajšom rokovaní vlády. Ako uviedol po rokovaní kabinetu, základné sumy dávok sa zvýšia o 1,8 percenta. "Nie je to nejaký veľký peniaz, ale každopádne si myslím, že je to pozitívum. Mojou úlohou bude, aby to nebolo len pre tento rok, aby sme sa touto otázkou zaoberali aj ďalej," uviedol minister práce. Vláda pritom súčasne so zvýšením základných dávok plánuje zrušiť terajší príspevok na zdravotnú starostlivosť, ktorý na každého člena rodiny dosahuje 2 eurá.
Dávku si treba odpracovať
Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,6 eura má štát podľa navrhovaného zákona od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne. Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.
Rezort práce navrhuje zaviesť osobitný príspevok v sume 63,07 eura pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí pred nástupom do zamestnania poberali pomoc v hmotnej núdzi a začali pracovať. Podmienkou bude, aby ich príjem z práce bol najmenej vo výške minimálnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy a domácnosti, ktorej je zamestnaná osoba členom, sa prestane poskytovať pomoc v hmotnej núdzi. Príspevok sa má pri splnení podmienok poskytovať najviac šesť mesiacov. Nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi zachováva 17,2-eurový príspevok pre deti, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Zákon má okrem toho umožniť zrážky zo sociálnych dávok na zaplatenie pokuty za priestupky na úseku verejného poriadku, poškodzovania majetku, alkoholizmu či zdravotnej starostlivosti.
Aktivačný príspevok pre pracujúcich
Pracujúci ľudia s nízkymi príjmami by mali mať nárok na aktivačný príspevok. Ministerstvo chce týmto opatrením motivovať ľudí v hmotnej núdzi k uplatneniu sa na trhu práce a zmierniť riziko chudoby pracujúcich ľudí. Aktivačný príspevok v súčasnej výške 63,07 eura budú úrady práce a sociálnych vecí vyplácať na každého člena domácnosti, ktorý pracuje alebo je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a zvyšuje si kvalifikáciu formou externého štúdia, zúčastňuje sa na vzdelávaní a príprave pre trh práce, projektov, či na aktivačných prácach.
Plnoletému členovi domácnosti navrhuje ministerstvo práce vyplácať aktivačný príspevok vtedy, ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a vykonáva menšie obecné služby alebo dobrovoľnícku činnosť v rozsahu minimálne 64 hodín a maximálne 80 hodín mesačne. "Vzhľadom na poznatky z aplikačnej praxe sa navrhuje, aby účastníkom na týchto činnostiach patril aktivačný príspevok iba na základe písomnej dohody uzavretej medzi úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a obcou alebo organizátorom dobrovoľníckej činnosti, pričom úrad bude oprávnený kontrolovať účasť príjemcov pomoci v hmotnej núdzi priamo na mieste výkonu činnosti," uvádza rezort. Toto opatrenie má úradu práce umožniť kontrolu účelnosti poskytovanej pomoci v hmotnej núdzi.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.