• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
11°Bratislava

SHMÚ: Na Slovensko sa dostali sopečné aerosóly

  • 12:21 26.07.2019
  • Bratislava
SHMÚ: Na Slovensko sa dostali sopečné aerosóly

Výbuch sopky Raikoke zanechal svoje stopy aj nad Slovenskom.

Výbuch sopky Raikoke zanechal svoje stopy aj nad Slovenskom. Sopečné aerosóly sa počas výbuchu 21. a 22. júna dostali až do stratosféry a už viac ako mesiac sa rozptyľujú po severnej pologuli. Počas viacerých dní ich zaznamenali aj pomocou lidaru umiestneného na stanici Poprad-Gánovce. Vo svojej analýze zverejnenej na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na to upozornil meteorológ Peter Hrabčák.

Sopečné aerosóly, prevažne drobné kvapôčky kyseliny sírovej, resp. jej roztoku s vodou, pochádzajúce z výbuchu sopky Raikoke v Aerologickom a radiačnom centre SHMÚ Poprad-Gánovce pomocou lidaru prvýkrát zaznamenali 27. júna, teda šesť dni po výbuchu. „Odvtedy sme ich pozorovali už približne počas 20 dní vrátane piatku 26. júla. Väčšinou sa nachádzali v hornej troposfére alebo v spodnej stratosfére vo výške okolo 10 až 15 kilometrov nad morom,“ spresnil Hrabčák.

Ako podotkol, zatiaľ najvyššie sopečné aerosóly pozorovali vo výške 15,5 kilometra nad morom. „Určite nie sme v rámci Európy jedinou stanicou s takýmito zisteniami. Dôkazom toho sú napríklad merania lidaru z francúzskej stanice Caillouel, kde 24. júla pozorovali sopečné aerosóly vo výške okolo 16 kilometrov,“ skonštatoval meteorológ. Merania pomocou lidaru sa vykonávajú aj z obežnej dráhy zeme a tiež bola prostredníctvom nich zistená prítomnosť aerosólov v spodnej stratosfére.

Raikoke, v preklade brána do pekla, je približne pol kilometra vysoký sopečný ostrov a je súčasťou reťaze Kurilského súostrovia. „Predposledný výbuch sopky s rovnakým názvom, ako je názov ostrova sa vyskytol už pred takmer sto rokmi, v roku 1924. Nedávny, posledný výbuch sa odohral pred niečo vyše mesiacom v dňoch 21. a 22. júna a hlavná fáza erupcie trvala približne 12 hodín,“ priblížil Hrabčák.

Sopečný popol a plyny sa počas erupcie dostali pravdepodobne až do výšky 17 kilometrov. V tom čase bola tropopauza nad danou oblasťou vo výške asi 11 kilometrov, a teda veľké množstvo popola a plynov sa podľa meteorológa dostalo až do stratosféry. „Zo sopečných plynov je veľmi dôležitý najmä oxid siričitý. Podľa odhadov ho sopka Raikoke vychrlila v množstve asi 1,35 milióna tony. Tento plyn sa postupne rozptyľoval po severnej pologuli a zároveň dochádzalo k jeho chemickej transformácii na kyselinu sírovú,“ vysvetlil meteorológ.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH víta, že na čele Nemecka bude konzervatívny politik

KDH víta, že na čele Nemecka bude konzervatívny politik

VČERA - 21:20Domáce

Opozičné KDH víta, že na čele demokratickej veľmoci, akou Nemecko je, bude konzervatívny politik.

KDH vyzýva premiéra na prehodnotenie plánovanej cesty do Moskvy

KDH vyzýva premiéra na prehodnotenie plánovanej cesty do Moskvy

VČERA - 21:06Domáce

Opozičné KDH vyzýva predsedu vlády SR Roberta Fica, aby prehodnotil svoju plánovanú cestu do Moskvy na oslavy konca druhej svetovej vojny.

Pád z okna neprežil 14-ročný chlapec

Pád z okna neprežil 14-ročný chlapec

VČERA - 20:56Domáce

Na sídlisku došlo k tragickej udalosti.

Polícia pátra po nezvestnej Dominike. Nevideli ste ju?

Polícia pátra po nezvestnej Dominike. Nevideli ste ju?

VČERA - 20:09Domáce

Dievčina je už niekoľko dní nezvestná.

Polícia pátra po nezvestnom Sebastiánovi

Polícia pátra po nezvestnom Sebastiánovi

VČERA - 19:05Domáce

Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.