• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Slovensko malo za marec najvyšší rast cien potravín spomedzi krajín V4

  • 12:44 15.07.2019
  • Bratislava
Slovensko malo za marec najvyšší rast cien potravín spomedzi krajín V4

Za marec bolo možné pozorovať napríklad výraznejší nárast cien bielej kapusty, zemiakov či bravčového mäsa.

SR mala najvyšší rast cien spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky (V4) za marec. Odvolávanie sa na neexistujúci osobitný odvod alebo nárast miezd zamestnancov nie je opodstatnené. V tomto období nenastali žiadne zmeny v daňovom zaťažení obchodných reťazcov, a napriek tomu ceny potravín rastú výraznejšie ako u susedov, uviedla členka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová (SNS) k neustálemu rastu cien potravín. Médiá o tom v pondelok informovala SNS.

Ako príklad uviedla poslankyňa napríklad ceny bielej kapusty, zemiakov či bravčového mäsa. „Nekalé praktiky, proti ktorým sa postavila celá Európska únia (EÚ) vrátane Slovenska, zrejme prinášali veľké zisky,“ uviedla s tým, že inak si nevie vysvetliť dôvod podania sťažnosti obchodných reťazcov do Bruselu.

Zákon 91/2019 o neprimeraných podmienkach v obchode prešiel riadnym legislatívnym procesom a v parlamente bol schválený ústavnou väčšinou. Nielen koaliční, ale aj opoziční poslanci priznali, že nekalé praktiky často hraničiace so zdieraním potravinárov existujú, pripomenula Antošová.

Obchodné reťazce sa podľa nej najviac bránia tzv. generálnej klauzule, ktorá je však napríklad v Nemecku vnímaná úplne pozitívne. „Generálna klauzula totiž obsahuje pojem 'poctivý obchodný styk', ktorý sa však obchodným reťazcom pravdepodobne nepozdáva. Ako aj zavádzajúce tvrdenie, že 50 % slovenských výrobkov v letákoch poškodzuje spotrebiteľa. Každý vyspelý štát podporuje domácich producentov a je nemorálne, aby boli slovenské produkty znevýhodnené malým nečitateľným písmom alebo úplne vynechané z letákovej ponuky. Práve tu nastáva diskriminácia našich domácich výrobcov potravín,“ vysvetlila poslankyňa.

Európske združenie obchodníkov EuroCommerce, ktorého členom je Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), podalo uplynulý týždeň na Európsku komisiu (EK) sťažnosť na zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a zákon o potravinách. Podľa obchodníkov sú obmedzenia, ktoré zákony priniesli, v rozpore s európskym právom.

Medzi problematické ustanovenia zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami patria podľa obchodníkov napríklad diskriminácia pri podnikaní v logistike alebo povinná platba za tovar aj bez faktúry. Ako neprimerané obmedzenie vnímajú aj zákaz znižovania nákupných cien. Ďalším napadnutým obmedzením je zákaz nákupu pod ekonomicky oprávnené náklady dodávateľa. „Jedným z najrozporuplnejších ustanovení novej legislatívy je zavedenie tzv. generálnej klauzuly. Vďaka nej štát môže za neprimeranú podmienku vyhlásiť čokoľvek aj dodatočne bez toho, aby to bolo explicitne ustanovené v zákone,“ konštatoval predseda SAMO Martin Krajčovič.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kamenický: Nápady o rozpočtovom provizóriu v roku 2020 sú scestné

Kamenický: Nápady o rozpočtovom provizóriu v roku 2020 sú scestné

VČERA - 14:05Ekonomické

Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v diskusii s predsedom poslaneckého klubu opozičného hnutia OĽaNO Eduardom Hegerom.

V sušenom ovocí našli rakovinotvornú látku, prekročila limit

V sušenom ovocí našli rakovinotvornú látku, prekročila limit

20:30 06.12.2019Ekonomické

Laboratórna analýza preukázala u sušených fíg prekročenie maximálne povoleného obsahu aflatoxínu.

Tipos funguje bez obmedzení, dočasne ho vedie podpredseda predstavenstva

Tipos funguje bez obmedzení, dočasne ho vedie podpredseda predstavenstva

16:04 06.12.2019Ekonomické

Národná lotériová spoločnosť Tipos funguje bez akýchkoľvek obmedzení.

BVS: V minulosti boli zlé rozhodnutia, v súčasnosti sa firma stavia na nohy

BVS: V minulosti boli zlé rozhodnutia, v súčasnosti sa firma stavia na nohy

15:45 06.12.2019Ekonomické

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) urobila v minulosti niekoľko zlých rozhodnutí, v súčasnosti sa však veci menia a spoločnosť sa stavia na nohy.

V SR aj v EÚ prevládajú klietkové chovy nosníc nad ostatnými spôsobmi

V SR aj v EÚ prevládajú klietkové chovy nosníc nad ostatnými spôsobmi

11:02 06.12.2019Ekonomické

Zmena systému chovu obohatených klietok na voliérové chovy si podľa riaditeľa Únie hydinárov Slovenska vyžaduje investície vo výške 47,3 milióna eur.