• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.1.2020Meniny má Zora
-1°Bratislava

Slovensko ohrozujú zosuvy pôdy, envirorezort vyčlení milióny

  • 14:53 14.08.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko ohrozujú zosuvy pôdy, envirorezort vyčlení milióny

Viac než 5,6 mil. eur chce dať tento rok ministerstvo životného prostredia na pomoc územiam, ktoré sú ohrozené zosuvmi pôdy.

Je to obsahom Správy o havarijných svahových deformáciách a o nevyhnutnosti eliminácie ohrozenia životov a majetku obyvateľov, ktorú v stredu na svojom rokovaní schválila vláda.

Ministrovi životného prostredia zároveň uložila v závislosti od disponibilných finančných prostriedkov zabezpečiť vo svojej pôsobnosti inžiniersko-geologický prieskum, sanáciu a monitoring na vybraných prioritných havarijných svahových deformáciách.

Extrémne zrážky a povodne od roku 2010 podľa envirorezortu veľmi zhoršili pomery stability územia Slovenska. "V tomto období bolo zaregistrovaných viac ako 550 nových alebo reaktivovaných deformácií svahov," konštatuje ministerstvo v zverejnenej správe.
Svahy ohrozujú aj cesty

V súčasnosti deformácie svahov ohrozujú viac ako 98,8 km diaľnic a ciest I. triedy, 571 km ciest II. a III. triedy, 62 km železníc, 11 km nadzemných vedení, 3,5 km ropovodov, 101 km plynovodov, 291 km vodovodov a viac ako 30 000 pozemných stavieb. Envirorezort dnes vie o 103 lokalitách, kde v čase vzniku zosuvov bolo viac ako 250 objektov porušených (rodinné domy, hospodárske budovy, oporné múry, cesty), z toho 38 rodinných domov zbúraných, a zhruba 450 objektov ohrozených deformáciami.

"V týchto lokalitách je nevyhnutné vykonať inžiniersko-geologický prieskum a následnú sanáciu havarijných zosuvov pre pretrvávajúce vysoké riziko ohrozenia životov a majetku obyvateľov postihnutých oblastí, vrátane škôd na životnom prostredí," upozorňuje správa. V dôsledku nepriaznivých klimatických pomerov v jarných mesiacoch tohto roka počet registrovaných zosuvov navyše stále narastá. Geologické práce v týchto lokalitách by stáli 16 271 000 eur.
Vybrali prioritné lokality

Z celkového počtu evidovaných zosuvov vybrali 47 prioritných lokalít. V 33 z nich urobia inžiniersko-geologický prieskum a v 13 sanáciu. Časť peňazí chce rezort použiť aj na monitoring skalného zosuvu v obci Kraľovany. Prieskumom budú skúmať stabilitu území, zisťovať príčiny vzniku svahových deformácií a posudzovať potrebu ich stabilizácie. Na základe výsledkov prieskumu potom navrhnú spôsob sanácie.

"Sanačné práce sú kombináciou metód, ktoré povrchovo a hĺbkovo odvodňujú porušené územie (odvodňovacie rigoly a rebrá, odvodňovacie drenáže, subhorizontálne odvodňovacie vrty), stabilizujú ho (oporné a kotvené oporné múry rôzneho charakteru, gabiónové steny, kotvené rebrá a pod.) a upravujú jeho povrch," vysvetľuje správa. Sanáciu urobia v lokalitách Nižná Myšľa, Kapušany, Šenkvice, Nižná Hutka, Vyšná Hutka, Petrovany, Vyšný Čaj, Krajná Poľana, Chmelnica, Čirč, Lukov, Čadca a Ruská Nová Ves.

Prieskumy, sanácie a monitoringy prioritných havarijných zosuvov budú stáť 5,64 mil. eur. Peniaze zabezpečí ministerstvo financií v závislosti od vývoja stavu verejných financií. Geologické práce zabezpečí sekcia geológie a prírodných zdrojov ministerstva životného prostredia prostredníctvom Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a právnických osôb s príslušným oprávnením po uskutočnení verejného obstarávania na všetky geologické práce.

"Identifikovali sme viac ako sto miest na Slovensku, ktoré sú postihnuté alebo ohrozené zosuvmi a z nich 47 sme vybrali ako veľmi závažné," povedal v súvislosti so Správou o havarijných svahových deformáciách a o nevyhnutnosti eliminácie ohrozenia životov a majetku obyvateľov minister životného prostredia Peter Žiga. Tým, že vyčlenia podľa jeho slov peniaze na odstránenie týchto potenciálnych rizík, by chceli zamedziť ohrozeniu života občanov a ich majetku. "Akútne budeme vyberať tie miesta, ktoré sú na tom najhoršie a postupne prejdeme do tých menej ohrozených," poznamenal šéf envirorezortu.

Predbežné výpočty na prieskum a sanáciu sú 5,6 milióna eur, no rezort životného prostredia sa v tomto roku dohodol s ministerstvom financií, aby uvoľnilo peniaze do kapitoly. "Nejaké dva milióny už riešime a podľa toho, aké budú finančné možnosti zo štátneho rozpočtu, tak sa budeme s rezortom financií o tom baviť," doplnil Žiga. V prípade zosuvov pôdy ide podľa neho o proces, ktorý je otvorený a prebieha stále nanovo, zosuvy sa vyskytujú vždy nové a nové, je to permanentný proces. "Existuje isté štádium, akým spôsobom sa situácia vyvíja a prebieha, preto geológovia z ministerstva alebo zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra vedia identifikovať akútnosť stavu," uzavrel minister životného prostredia.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér sa spýta na situáciu okolo prípadu Dobroslava Trnku šéfa polície Milana Lučanského

Premiér sa spýta na situáciu okolo prípadu Dobroslava Trnku šéfa polície Milana Lučanského

DNES - 10:21Domáce

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa bude pýtať šéfa polície Milana Lučanského na prípad Dobroslava Trnku. Predseda vlády to povedal v stredu pred zasadnutím Bezpečnostnej rady SR.

Pri Brunovciach došlo k tragickej dopravnej nehode, cestu uzavreli

Pri Brunovciach došlo k tragickej dopravnej nehode, cestu uzavreli

DNES - 9:59Domáce

Pre tragickú dopravnú nehodu uzavrela polícia cestu I/61 pri obci Brunovce.

Súd nemá pochybnosti o dôkaznosti Threemy v kauze vraždy Jána Kuciaka

Súd nemá pochybnosti o dôkaznosti Threemy v kauze vraždy Jána Kuciaka

DNES - 9:49Domáce

Na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka majú vypovedať členovia sledovacieho komanda.

Škriabanie v hrdle či suché sliznice počas zimy môžu súvisieť s kúrením

Škriabanie v hrdle či suché sliznice počas zimy môžu súvisieť s kúrením

DNES - 9:46Domáce

Príliš vysoká teplota v izbách zvyšuje tepovú frekvenciu, spôsobuje väčšie vyčerpanie, nadmernú únavu a nesústredenosť.

SHMÚ varuje: Na týchto miestach sa rozfúka, pozor si treba dať na hmlu i poľadovicu

SHMÚ varuje: Na týchto miestach sa rozfúka, pozor si treba dať na hmlu i poľadovicu

DNES - 9:17Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal viaceré výstrahy.