KĽDR: USA sa aj napriek snahe Pchjongjangu o dialóg chovajú naďalej nepriateľsky
- 7:58 04.07.2019
- New York

Podľa KĽDR Washington listom vyzýval členov OSN, aby do konca roka poslali domov všetkých pracovníkov z KĽDR.
Predstavitelia misie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) pri OSN sa v stredu posťažovali na list, v ktorom USA žiadajú členov OSN, aby do konca roka poslali domov všetkých pracovníkov zo Severnej Kórey. List údajne Spojené štáty spolu s Britániou, Francúzskom a Nemeckom zaslali v čase, keď americký prezident Donald Trump vyzýval lídra KĽDR Kim Čong-una na schôdzku v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami. Písala o tom agentúra AFP.
List, ktorý bol zaslaný všetkým členom svetovej organizácie, podľa členov misie KĽDR v OSN dokazuje, že USA sú „čím ďalej, tým viac zamerané na nepriateľské kroky (voči KĽDR)“, a to aj napriek tomu, že Pchjongjang sa usiluje o vzájomný dialóg.
Spojené štáty zaslali podľa KĽDR list 29. júna, teda v deň, keď Trump na Twitteri napísal, že by sa počas návštevy demilitarizovanej zóny rád pozdravil a podal si ruku s Kimom.
List bol však podľa informácií AFP zaslaný ešte 27. júna a Washington v ňom vyzýval členov OSN, aby do konca roka poslali domov všetkých pracovníkov z KĽDR.
Americký prezident a vodca KĽDR sa nakoniec v nedeľu v demilitarizovanej zóne stretli. Trump sa po zvítaní s Kimom stal zároveň prvým lídrom Spojených štátov, ktorý - hoci len nakrátko - vstúpil na územie Severnej Kórey.
Obaja lídri absolvovali aj 50-minútové rozhovory za zatvorenými dverami v tzv. „Dome slobody“ v dedine Pchanmundžom na juhokórejskej strane. Po skončení rozhovorov šéf Bieleho domu odprevadil Kima späť k betónovej línii vyznačujúcej hranicu medzi oboma Kóreami.
Trump následne novinárom povedal, že Spojené štáty a Severná Kórea určili tímy, ktorých úlohou bude obnoviť v priebehu niekoľkých týždňov jadrové rokovania medzi oboma krajinami.
Znalci z OSN predpokladajú, že Pchjongjang vysiela každý rok do zahraničia desaťtisíce Severokórejčanov, aby tam pracovali v otrockých podmienkach výmenou za tvrdú menu.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie
Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu bráni. Podľa servera economx.hu to vyhlásil írsky premiér Micheál Martin.

Za problémy v tehotenstve môže aj zmena klímy, tvrdí štúdia
Horúčavy podnietené globálnym otepľovaním celosvetovo zvyšujú riziko nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Costa: EÚ je oddaná európskej budúcnosti Bosny a Hercegoviny
Predseda Európskej rady António Costa v utorok dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu.

Brazílsky prezident sa pokúsi presvedčiť Putina, aby osobne rokoval so Zelenským
Luiz Inácio Lula da Silva uviedol, že sa pokúsi osobne presvedčiť ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa zúčastnil na priamych rokovaniach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Turecku.