• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Video: Rajská dovolenka aj bez mora? Na najkrajších jazerách Európy!

  • 19:00 14.08.2013
  • BRATISLAVA
Video: Rajská dovolenka aj bez mora? Na najkrajších jazerách Európy!

Dokonalý pokoj, scenéria horských masívov, krištáľovo čistá voda, člnkovanie na hladine, čarovné dedinky a spoznávanie okolia radou aktivít. Skúste vymeniť more za tieto lákavé atribúty vašej dovolenkovej destinácie! Predstavujeme vám preto časť najkrajších jazier v Európe.  Nechajte sa zlákať ich jedinečným prostredím a určite neoľutujete.

Smaragdová čistota, Nemecko

Najčistejšie  jazero  Nemecka leží v jeho juhovýchodnej časti, na hraniciach s Rakúskom, v panenskom prostredí bavorských Álp. Königsee obklopené majestátnymi skalnými stenami už po stáročia slúži ako centrum rekreácie v pokojnej rajskej prírode. Viedli sem i cesty najvyšších predstaviteľov miestneho Bavorska či blízkeho Salzburgu. V roku 1978 si táto oblasť u vlády vyslúžila titul národného parku.  Jazero vzniklo ľadovcovou činnosťou a v súlade s čistotou je po jeho vodách povolená len plavba nehlučných člnov s elektromotormi, lodiek s pádlami či pedálmi. V severnej časti leží poloostrov Sv. Bartholoma, kam sa celoročne dostanete hodinovou plavbou s nádhernými výhľadmi.

Svetoznáme Plitvice, Chorvátsko

Kto by nepoznal najznámejší národný park Chorvátska? Pre tých, kto krásu jeho 16 jazier nezazrel ani v scénach dobrodružného Winnetoua, máme preto horúci tip. Na ploche 295 km2 sa rozkladá prírodný raj so smaragdovozelenými jazerami v terasovitom rozložení. Obdivovať tu môžete až 140 vodopádov a 20 jaskýň, kaňony, prírodné pramene, kaskády a bujnú vegetáciu okolitých prastarých lesov. Z najvyššieho vodopádu Plitvíc padá voda do Koranskej priepasti v hĺbke 72 metrov. Jazerá Národného parku Plitvice sú prístupné celoročne a aj tu si môžete užiť plavbu loďou po najväčšom z jazier – Kozjaku. Nájdete ich v oblasti nazývanej Lika, medzi mestami Zadar a Karlovac.

Švajčiarska dokonalosť

Jazero Lucerne, známe tiež ako Vierwaldstättersee (jazero štyroch lesných lokalít), leží v srdci nádherného Švajčiarska. Obklopujú ho masívy alpských hôr a cestovateľmi je často porovnávané s prostredím nórskych fjordov. Tunajšou výhodou je však miestne podnebie. Dokonalý výhľad okolia poskytuje paluba na jednom z dvadsiatich parníkov. Na severozápadnom brehu jazera leží mesto rovnakého názvu. Staré mesto Lucern lemujú historické budovy, maľované fasády a obchodíky s typickým švajčiarskym tovarom.

Klenot Rakúska - Hallstatt

Za jedno z najkrajších jazier Európy je nepochybne považované Hallstattské jazero, v oblasti Soľnohradska, v Hornom Rakúsku. Nádheru jeho okolia si dokonca dovolili okopírovať čínski architekti a v svojej krajine postavili repliku historickej dedinky Hallstatt. Jej originál je však nenapodobiteľný. Atmosféru jazera v objatí pohoria Dachstein jednoducho musíte raz v živote zažiť.  V dedinke ako vystrihnutej z rozprávkového sveta, sa určite nudiť nebudete. Práve naopak. Na návštevu Hallstattu by ste si mali rozhodne vyhradiť viac času. 

Stredoveká panoráma nad hladinou, Škótsko

Idylický pohľad na škótske jazero Loch Duich na jeho západnom pobreží, ho radí medzi tie najfotografovanejšie miesta v krajine. Pri brehu sa týči úchvatný zámok z 13.storočia, Eilean Donan, ktorý mu dodáva magickú atmosféru. Pôvodne bol postavený na obranu pred vpádom Vikingov. Jazeru bolo venovaných i pár minút slávy v niekoľkých filmoch.

Kráľ fjordov, Nórsko

Nórsko je domovom obrovského množstva fjordov. Práve Sognefjord je považovaný za najkrajší a s dĺžkou až 206 km i tretí najdlhší na svete. Rozprestiera sa v prostredí nedotknutej prírody a dramatickej scenérie dvojtisícových masívov. Jeho vody v súčasnosti brázdia trajekty a pobrežný lodný expres Hurtigruten. Vyhľadávaným strediskom je najmä mesto Balestrand. Okolie ponúka mnoho atraktívnych turistických cieľov.

Jazero mnohých tvárí, Taliansko

Jazero Lago di Garda v Taliansku je romantickým cieľom turistov z celého sveta. Každá strana jeho pobrežia sa líši a ponúka úplne inú atmosféru. Jeho scenéria sa tak mení od malebnej dedinky plnej kvetinových záhonov, cez pastelové domy, až po historické mesto so stredovekým hradom. V kontraste je tiež južný breh s kilometrami kamienkových pláží a severný pohľad na vrcholky Dolomitov.

Vodný labyrint, Fínsko

Na obrovskej ploche 4400 km2 sa rozprestiera Saimaa považované za najkrajšie z fínskych jazerných pokladov. Zároveň je štvrtým najväčším jazerom v Európe. Posiate je 14 000 ostrovčekmi rôznych tvarov, ktoré tu vytvárajú dokonalý vodný labyrint. Jeho Okolie ponúka nespočetné množstvo voľnočasových aktivít počas celého roka.

Vysokohorský raj, Francúzsko

Jazero Annecy na juhovýchode Francúzska je obľúbeným cieľom cestovateľov z celého sveta. So svojou dĺžkou 14,6 km im ponúka všetko, pod čím si predstavujú vysnívanú rajskú scenériu – tyrkysová trblietavá voda, čistý horský vzduch, vysoké skaly a hory, do ktorých sú vsadené malebné dedinky a mestečká. Jeho hladinu každoročne, v prvú augustovú sobotu, osvetľuje takmer dvojhodinová svetelná šou na nebi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD. Foto, Video: Youtube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Mačka sa nechcela vrátiť domov. Takto zareagovala na svoje mačiatko

Video: Mačka sa nechcela vrátiť domov. Takto zareagovala na svoje mačiatko

DNES - 16:17Zaujímavosti

Muž využil mačiatko na privolanie svojej mačky domov.

Toto sa deje pri umieraní: Lekár opísal 5 štádií

Toto sa deje pri umieraní: Lekár opísal 5 štádií

DNES - 7:02Zaujímavosti

Experti priblížili, čo sa deje s človekom, keď umiera.

Video: Lekári privážali telo do márnice, našťastie predtým stihli skontrolovať obsah vaku

Video: Lekári privážali telo do márnice, našťastie predtým stihli skontrolovať obsah vaku

VČERA - 20:57Zaujímavosti

Šťastie v nešťastí mal muž z čínskeho Šanghaja, ktorého na ceste do márnice objavili živého. Bizarnú udalosť sa podarilo zachytiť na video.

Video: Geniálne šteniatko všetkých ohúrilo. Takto dokáže utiecť z ohrádky

Video: Geniálne šteniatko všetkých ohúrilo. Takto dokáže utiecť z ohrádky

VČERA - 20:28Zaujímavosti

Kamera zachytila neuveriteľne premyslený útek šteňaťa z ohrádky.

Video: 4 účesy, ktoré vám najviac ničia vlasy

Video: 4 účesy, ktoré vám najviac ničia vlasy

VČERA - 8:35Zaujímavosti

Vlasová štylistka prezrádza, ktoré účesy najviac škodia vlasom. Má pritom zlé správy najmä pre dámy, ktoré obľubujú copy.