Bugár: Keď niekto chce spievať hymnu iného štátu, nemôže byť za to pokutovaný

Zákon bude teraz v rukách prezidenta a je na ňom, ako rýchlo bude konať.
To, že spievanie cudzej štátnej hymny na Slovensku nebude možné pokutovať, je už jednoznačne jasné aj v zákone. Povedal to Tibor Bastrnák (Most-Híd) po tom, ako poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou chcel Most-Híd opraviť nedávno prijatú úpravu od SNS.
„Keď niekto chce spievať hymnu iného štátu, nemôže byť za to pokutovaný alebo perzekvovaný,“ tvrdí predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Dodal, že zákon bude teraz v rukách prezidenta a je na ňom, ako rýchlo bude konať. Dúfa vraj, že už „bude konečne pokoj“.
V zákone síce zostala pokuta vo výške 7000 eur. Tá sa však podľa slov Bugára vzťahuje na to, prečo SNS pôvodnú úpravu navrhla. Vyplýva z toho, že sa týka štátnych symbolov na dresoch hokejistov.
„Táto nešťastná novela vyvolala veľké emócie,“ povedal Bastrnák s tým, že citlivá bola najmä pre maďarské menšiny. V súvislosti s podporou návrhu Mosta-Híd v pléne sa poďakoval nielen koalícii, ale aj opozícii. „Táto koalícia nevznikla z lásky, viete, že sú to ideologicky rozličné strany, o to viac si vážim postup koaličných partnerov,“ skonštatoval Bastrnák.
Napriek tomu, že zákon z dielne SNS nezakazoval spievanie cudzej hymny, sa v koalícii podľa Bugárových slov dohodli, že okamžite po jeho schválení sa zmení ten pôvodný, ktorý „vyvolával určité obavy“.
Zmeny z dielne Mosta-Híd nepodporil koaličný poslanec Dušan Tittel (SNS). Považuje za nelogické, že zákon v jednej časti hovorí jednu vec a následne ju ďalšia veta neguje. „Nemyslím si, že predložené legislatívne znenie je správne. Tá posledná veta nedáva legislatíve ratio,“ vysvetlil svoj postoj poslanec SNS.
Novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou Most-Híd opravuje nedávno prijatú novelu z dielne SNS, poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili. Prerokovali ju v skrátenom legislatívnom konaní.
Podľa novely poslancov Mosta-Híd zákon naďalej hovorí, že slovenská štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkov, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru. Tiež to, že štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Týmto však podľa návrhu Mosta-Híd nie je dotknuté „právo fyzických osôb a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu“. Zákon sa mení aj v otázke pokút.
V prípade pôvodnej novely zákona o štátnych symboloch z dielne SNS plénum v piatok (10. 5.) prelomilo veto prezidenta SR Andreja Kisku. Ten ju vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie ako celok. Poslanci nemohli robiť zmeny, mohli iba zákon odmietnuť alebo schváliť. Za novelu vtedy hlasovalo 86 zákonodarcov.

Delegácia Európskeho parlamentu na Slovensku preskúma využívanie prostriedkov EÚ
Delegácia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu pricestuje v pondelok na Slovensko, kde bude počas trojdňovej návštevy skúmať využívanie finančných prostriedkov Európskej únie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí mráz a silný vietor
Vo viacerých okresoch budú mínus dva stupne Celzia.

Seniorovi zavolal "kuriér" a hovor ukončil. Podvodníci ho následne obrali o 15.000 eur
89-ročný dôchodca naletel podvodníkom.

Puchalla: Najdôležitejšou úlohou vedenia SAK je zachovať nezávislosť komory
Najdôležitejšou úlohou pre akékoľvek vedenie Slovenskej advokátskej komory je zachovať nezávislosť tejto inštitúcie.

Raši v Číne hovoril, ako sa o rozdelení eurofondov v SR rozhoduje v regiónoch
Na podujatí zdôraznil dôležitosť miest a regiónov z hľadiska ďalšieho rozvoja krajín a medzinárodnej spolupráce.