• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.12.2019Meniny má Albína
Bratislava

Toto sa stane, keď budete jesť pár klinčekov denne

  • 19:59 09.04.2019
  • Bratislava
Toto sa stane, keď budete jesť pár klinčekov denne

Konzumácia klinčekov dokáže ovplyvniť vaše telo viacerými spôsobmi.

Klinčeky, ktoré používame často ako korenie do pokrmov, sú sušené neotvorené pupene kvetov stromu zvaného Klinčekovec voňavý. Klinčekovec je pôvodom z Indonézie, no v súčasnosti sa pestuje takmer po celom svete. Klinčeky patria medzi najobľúbenejšie koreniny na svete, ktoré pridávajú jedlám sladkastú chuť. Okrem toho sú však dobre známe svojimi liečivými vlastnosťami. Tu je 10 zdravotných výhod, ktoré pocítite pri konzumácii len pár klinčekov denne.

1. Posilnenie imunitného systému

Klinčeky sú jednou z najlepších potravín na podporu imunity, pretože zvyšujú množstvo bielych krviniek v tele, ktoré nám pomáhajú bojovať proti infekciám. A to všetko vďaka vitamínu C, ktorý obsahujú.

2. Lepšie trávenie

Klinčeky môžu byť použité ako liek na zažívacie problémy, pretože zvyšujú vylučovanie tráviacich enzýmov a zmierňujú nevoľnosť. Obsahujú aj vlákninu, ktorá podporuje trávenie a pomáha predchádzať zápche. Je možné ich konzumovať rozomleté na prášok alebo opražené na masle a mede.

3. Zmiernenie bolesti zubov

Toto korenie má tiež lokálne anestetické účinky. Ak máte bolesť zubov, umiestnite klinček nad nepríjemný zub, aby ste zmiernili bolesť, kým sa dostanete k zubárovi.

4. Zmiernenie bolesti a zápalu v tele

Eugenol tiež dáva klinčekom ich analgetické a protizápalové vlastnosti, vďaka ktorým toto korenie funguje ako liek proti bolesti hlavy. Môžete ho konzumovať, alebo ho používať lokálne.

Ak dávate prednosť konzumácii, môžete klinčeky pomlieť a s trochou soli pridať do pohára mlieka, aby ste uľavili od bolesti hlavy. Ak ho chcete používať lokálne, môžete namáčať klinčeky v kokosovom oleji a masírovať si nimi spánky, aby ste získali úľavu.

5. Zdravie kostí a kĺbov

Klinčeky obsahujú flavonoidy, mangán a eugenol, ktoré podporujú zdravie kostí a kĺbov. Tieto látky zvyšujú hustotu kostí, podieľajú sa na tvorbe kostného tkaniva a prenášajú zdravé minerály do kostí.

6. Antibakteriálne vlastnosti

Štúdia vykonaná na Univerzite v Buenos Aires testovala účinky klinčekov v boji proti závažným baktériám, ako sú E. coli a stafylokoky. Výskum ukázal, že klinčekový olej bol účinný pri odstraňovaní týchto baktérií.

Vyskúšajte si vyrobiť bylinnú ústnu vodu z tea tree oleja, klinčekov a bazalky. Podľa Katedry parodontológie na KU Leuven University v Belgicku, táto prírodná ústna voda môže zlepšiť zdravie ďasien a znížiť množstvo baktérií a plaku v ústach už po 21 dňoch používania.

7. Zdravie pečene

Pečeň detoxikuje telo a metabolizuje lieky, ktoré užívame. Eugenol prítomný v klinčekovom oleji zlepšuje funkciu pečene.

8. Množstvo antioxidantov

Klinčeky sú skvelým zdrojom polyfenolov. Polyfenoly sú mikroživiny, ktoré absorbujeme pri konzumácií rastlín. Poskytujú telu množstvo výhod: znižujú cholesterol a krvný tlak, zlepšujú funkciu a pružnosť tepien a podporujú dlhovekosť.

9. Regulácia hladiny cukru v krvi

Klinčeky sú ideálne aj pre ľudí s problémami s krvným cukrom, pretože pôsobia ako inzulín. Pomáhajú prenášať prebytočný cukor z krvi do buniek, obnovujú rovnováhu a udržiavajú hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

10. Zrážanlivosť krvi

Je známe, že eugenol v klinčekoch znižuje zrážanlivosť krvi. Pacienti, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by preto mali byť mimoriadne opatrní. Predtým, ako do svojej stravy zahrniete viac klinčekov, by ste to mali konzultovať so svojim lekárom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mayoclinic.org, medlineplus.gov, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 mýtov o ženskom tele, ktorým veria muži aj ženy

5 mýtov o ženskom tele, ktorým veria muži aj ženy

VČERA - 19:43Zdravie

O ženskom tele koluje množstvo mýtov, ktoré majú od reality veľmi ďaleko, no mnohí v ne stále veria. Tu je 5 z nich, ktoré veda úspešne vyvrátila.

Pre toto by ste si nemali nechávať kúrenie zapnuté počas celej noci

Pre toto by ste si nemali nechávať kúrenie zapnuté počas celej noci

VČERA - 18:06Zdravie

Počasie chladných zimných dní nás núti doma zakúriť. Cez noc by ste ale kúrenie mali nechať odpočívať.

Toto by sa vám stalo s mozgom, ak by ste na Antarktíde strávili viac ako rok

Toto by sa vám stalo s mozgom, ak by ste na Antarktíde strávili viac ako rok

20:06 14.12.2019Zdravie

Len pár mesiacov na južnom póle má badateľné účinky na mozog.

Kimčchi: Tradičný kórejský pokrm, ktorý v sebe skrýva nielen týchto 7 benefitov

Kimčchi: Tradičný kórejský pokrm, ktorý v sebe skrýva nielen týchto 7 benefitov

18:13 14.12.2019Zdravie

Kimčchi je predovšetkým doménou ázijskej kuchyne, ale čoraz častejšie ho možno badať aj v regáloch západných obchodných reťazcov. Pripraviť si ho zvládnete aj sami.

Overte si zdravie srdca len za 30 sekúnd

Overte si zdravie srdca len za 30 sekúnd

20:39 13.12.2019Zdravie

Vďaka rýchlemu triku sa hneď dozviete, ako ste na tom so zdravím svojho srdca.