Pellegrini: Mier nie je samozrejmosťou

Mier nie je samozrejmosťou. Zdôraznil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) počas Hodiny otázok v parlamente. Za dôležité považuje hovoriť s mladými o minulosti a naučiť ich kriticky myslieť. Povedal to pri príležitosti 74. výročia oslobodenia viacerých slovenských miest od fašizmu.
Za hrozbu v súčasnosti považuje okrem iného pravicový extrémizmus, ktorý sa šíri aj z dôvodu neznalosti histórie. „Na riešenie zložitých spoločenských či ekonomických vecí (extrémisti, poznámka TASR) ponúkajú jednoduché spôsoby, usilujú sa vplývať najmä na mládež a majú politické ambície,“ vysvetlil premiér s tým, že často šíria nenávisť.
Treba sa podľa neho dôkladne zaoberať otázkami, prečo sa to deje, a zamerať sa na mladých ľudí, aby sa naučili kriticky myslieť. „Musíme v nich pestovať povedomie o skutočných hodnotách, pochopenie pre iné kultúry a rešpekt pred rozmanitosťou,“ doplnil.
Za problém považuje aj nezáujem mladých o históriu a jej neznalosť. „Ukazuje sa totiž, že o historických udalostiach spred vyše 70 rokov nemajú takmer žiadne vedomosti,“ povedal. Preto je podľa neho dôležité im opakovať, že „nech sa to zdá akokoľvek prirodzené, mier nie je samozrejmosť“. Dôležitú úlohu v tom podľa neho zohráva aj škola či rodinné prostredie.
Poukázal aj na dôležitosť jednoty. Kritizoval tiež častú povrchnosť, s ktorou mládež vníma informácie o dianí v spoločnosti.
Premiér považuje za potrebné neustále zdôrazňovať varujúci odkaz vojny
Považujem za potrebné neustále zdôrazňovať varujúci odkaz vojny. A to, že zmysel protifašistického zápasu nemožno nikdy podceniť. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini, ktorý si položením venca na bratislavskom Slavíne pripomenul 74. výročie oslobodenia Bratislavy.
„V Európe znovu počuť hlasy neonacistov obhajujúcich fašizmus a popierajúcich základné ľudské práva a slobody. Musíme byť aj na Slovensku preto ostražití a uvedomovať si našu spoluzodpovednosť za mier, slobodu, demokraciu a bezpečný život občanov,“ podotkol Pellegrini.
Sedemdesiatštyri rokov je podľa premiéra život troch generácií, ktoré zásluhou padlých a pochovaných aj na Slavíne mohli žiť svoj život v miery a bez vojnových hrôz. „Mnohí si to akoby už neuvedomujú. Akoby čas nielen zmierňoval žiaľ, ale aj zahládzal v našej pamäti memento vojny. Akoby odosobňoval hrdinstvo mŕtvych aj žijúcich bojovníkov proti fašizmu,“ poznamenal Pellegrini s tým, že aj preto má význam hovoriť o vojne. Vyjadrenie úcty je podľa neho dôkazom toho, že „Slováci nezabúdajú“.

Lúpežné prepadnutie v dome sudkyne: Polícia pátra po páchateľoch
Polícia pátra po páchateľoch lúpežného prepadnutia v Turčianskych Kľačanoch.

Polícia odmietla trestné oznámenie pre cestu Šutaja Eštoka na F1
Polícia odmietla trestné oznámenie pre cestu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na preteky Formuly 1 v Abú Zabí.

V Prešove odhalili tabuľu, ktorá pripomína vylúčených žiakov židovského pôvodu
Pamätnú tabuľu, ktorá je spomienkou na vylúčených 102 žiakov židovského pôvodu v školskom roku 1940/1941 z Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove, odhalili v stredu na budove školy.

Ďačok: Každé konkláve bolo originálne, jedinečné a neopakovateľné
Každé konkláve odrážalo svoj historický, kultúrny a spoločenský kontext.

Seniorku zrazilo auto, na mieste zasahovali leteckí záchranári
Staršiu ženu v umelom spánku letecky transportovali do nemocnice.