• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
Bratislava

V Bulharsku sa búri ľud, mladík sa zaživa upálil

  • 14:47 19.02.2013
  • SOFIA
V Bulharsku sa búri ľud, mladík sa zaživa upálil

V bulharských mestách v noci z pondelka na utorok pokračovali násilné demonštrácie proti politike pravicovej vlády premiéra Bojka Borisova, vysokým cenám za elektrinu, korupcii a chudobe.

V meste Veliko Tarnovo sa polial 26-ročný muž benzínom a zapálil. Po prevoze do nemocnice zomrel.

Polícia tvrdí, že muž bol psychicky chorý. Na sociálnych sieťach ho však nazývajú bulharským Muhammadom Buazízím, ktorého samoupálenie spôsobilo v Tunisku pád prezidenta Bena Alího.

Na utorok večer sú plánované ďalšie protestné akcie proti chudobe a politike vlády. Pozorovatelia pokladajú situáciu v čase výročia popravenia bulharského národného hrdinu Vasila Levského, bojovníka proti Osmanskej ríši, za "vysoko explozívnu". Levski (vlastným menom Vasil Ivanov Kunčev) cestoval po Bulharsku, založil rozsiahlu sieť revolučných výborov. Osmanské úrady ho však chytili a 18. februára 1873 v Sofii obesili.

Informoval o tom rakúsky denník Der Standard na svojej webovej stránke.

Pondelkové protesty v Sofii a ďalších mestách si vyžiadali aj jedenásť zranených osôb vrátane piatich policajtov. Demonštranti ničili budovy a prevracali kontajnery, poškodzovali a zapaľovali autá vrátane policajných vozidiel.

"Päť policajtov a šesť demonštrantov potrebovalo lekárske ošetrenie. Zranenia neboli vážne," povedal v utorok šéf polície v Sofii Valery Jordanov pre rozhlasovú stanicu BNR. Polícia tiež zatkla 11 demonštrantov a obvinila ich z vandalizmu a chuligánstva.

Podľa reportéra agentúry AFP približne 2000 ľudí hádzalo kamene na budovu parlamentu v Sofii. Opoziční socialisti žiadajú predčasné voľby. "Najlepšie, čo by mohol premiér urobiť je rezignovať," povedal socialistický poslanec Angel Najdenov. Parlamentné voľby v Bulharsku by sa mali konať v júli.

Desiatky tisícov nespokojných Bulharov vyšli do ulíc už v nedeľu. V pondelok prezident odvolal ministra financií Simeona Djankova, ktorého verejnosť viní z nepopulárnych úsporných opatrení. Nahradí ho šéf rezortu riadiaceho eurofondy Tomislav Dončev.

V utorok premiér navrhol znížiť s účinnosťou od marca ceny elektriny o 8 percent. Premiér tiež uviedol, že vláda odoberie licenciu českej spoločnosti ČEZ, opätovné znárodnenie distribučných spoločností však odmietol.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na juhozápade Ruska sa zrútil strategický bombardér

Na juhozápade Ruska sa zrútil strategický bombardér

DNES - 8:48Zahraničné

Ukrajina sa prihlásila k prvému zostreleniu ruského bombardéra.

CIA: Ukrajina bez ďalšej pomoci môže prehrať vojnu s Ruskom už tento rok

CIA: Ukrajina bez ďalšej pomoci môže prehrať vojnu s Ruskom už tento rok

DNES - 8:07Zahraničné

Ukrajina môže do konca tohto roka prehrať vojnu s Ruskom, ak jej Spojené štáty neposkytnú ďalšiu vojenskú pomoc, varoval vo štvrtok šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby Bill Burns.

Trump tvrdí, že Európa by mala poskytnúť Ukrajine viac pomoci

Trump tvrdí, že Európa by mala poskytnúť Ukrajine viac pomoci

DNES - 7:37Zahraničné

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump.

Argentína podala žiadosť o vstup do NATO ako globálny partner

Argentína podala žiadosť o vstup do NATO ako globálny partner

DNES - 6:32Zahraničné

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi

DNES - 6:27Zahraničné

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie za zásluhy francúzskemu hercovi Alainovi Delonovi.