Britský parlament chce zmenu v dohode o brexite, Tusk rokovania odmietol
- 6:04 30.01.2019
- Londýn

Premiérka Theresa Mayová nariadila poslancom Konzervatívnej strany, aby hlasovali za tento pozmeňujúci návrh, informovala spravodajská stanica BBC.
Dolná snemovňa britského parlamentu schválila v utorok večer pomerom hlasov 317 k 301 návrh konzervatívneho poslanca Grahama Bradyho žiadajúci opätovné otvorenie dohody o brexite a zmenu tzv. írskej poistky (backstop) a jej nahradenie bližšie nešpecifikovanými "alternatívnymi opatreniami".
Krátko nato však hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska podľa agentúry DPA oznámil, že Európska únia neobnoví rokovania s Britániou s cieľom prepracovať dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, pretože je to najlepšia a jediná cesta k riadenému brexitu.
Tusk zároveň nevylúčil v prípade „odôvodnenej žiadosti“ odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec.
Britská Dolná snemovňa schválila z celkovo siedmich pozmeňovacích návrhov ešte jeden, podľa ktorého parlament odmieta brexit bez dohody. Návrh konzervatívnej poslankyne Caroline Spelmanovej a labouristického poslanca Jacka Dromeyho bol schválený pomerom hlasov 318 k 310, pre vládu však nie je právne záväzný. Termín odchodu Británie z EÚ 29. marca 2019 je už zakotvený v platnom zákone o vystúpení.
Premiérka Mayová po hlasovaniach uviedla, že rokovania s EÚ nebudú ľahké, ale poslanci dali jasne najavo, čo by sa malo v dohode o brexite zmeniť, aby v parlamente prešla. Povedala, že vláda teraz zdvojnásobí svoje úsilie dosiahnuť dohodu, ktorá by mala podporu snemovne a vyzvala lídra opozície na prediskutovanie ďalšieho postupu. Líder labouristov Jeremy Corbyn uviedol, že je pripravený sa s ňou stretnúť, keďže brexit bez dohody bol odmietnutý.
Britská premiérka predtým ešte v rozprave vyzvala poslancov, aby ju podporili v jej snahe o „právne záväznú“ zmenu írskej poistky, ktorú by mali nahradiť nešpecifikované „alternatívne opatrenia“. Podľa nej je jasné, že „táto snemovňa chce zmeny v írskej poistke“ a ona sa chce „vrátiť do Bruselu s čo najjasnejším mandátom“. Dúfa, že sa jej podarí dosiahnuť tieto zmeny a do parlamentu sa vráti s upravenou dohodou, kde ju už poslanci 15. januára zamietli.
Spojené kráľovstvo by na základe írskej poistky malo zostať v colnej únii s EÚ na neurčité obdobie, ak sa nenájde iný spôsob, ako sa vyhnúť obnoveniu „tvrdej hranice“ medzi britským Severným Írskom a nezávislou Írskou republikou, ktorá aj po brexite zostane členskou krajinou EÚ.

Lipavský: Spojenci v NATO by mali opäť označiť Rusko za najvážnejšiu hrozbu
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje za kľúčové, aby spojenci v Severoatlantickej aliancii znovu označili Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantický priestor.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie
Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu bráni. Podľa servera economx.hu to vyhlásil írsky premiér Micheál Martin.

Za problémy v tehotenstve môže aj zmena klímy, tvrdí štúdia
Horúčavy podnietené globálnym otepľovaním celosvetovo zvyšujú riziko nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Costa: EÚ je oddaná európskej budúcnosti Bosny a Hercegoviny
Predseda Európskej rady António Costa v utorok dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu.