Úrad verejného zdravotníctva varuje: V prekúrených miestnostiach sa ľahšie šíria virózy

Upozornil na to Odbor hygieny životného prostredia z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Prekúrené miestnosti môžu ľudskému organizmu škodiť. Jednak tým, že sa v nich môžu ľahšie šíriť virózy, ale tiež vystavením sa prudkým zmenám teplôt, ktoré pôsobia na organizmus pri prechode z exteriéru do interiéru a opačne. Upozornil na to Odbor hygieny životného prostredia z Úradu verejného zdravotníctva SR.
„Počas zimných mesiacov je z hľadiska prevencie pred ochorením potrebné v každej obývanej miestnosti udržiavať určitú optimálnu teplotu,“ odporúča Oľga Miklánková z ÚVZ. Podľa názoru odborníčky je v priestoroch, kde človek dlhšie sedí, optimálna teplota okolo 22 až 26 stupňov Celzia. Teplota v kúpeľni by sa mala pohybovať medzi 22 až 24 stupňami. Vo vstupných halách by to malo byť medzi 18 až 20 stupňami, na chodbách a schodiskách okolo 15 až 18 stupňov Celzia. V spálni by sa teplota mala pohybovať na úrovni 16 až 20 stupňov, pričom pri novorodencoch by to malo byť 20 stupňov Celzia a pri menších deťoch 18 až 20 stupňov Celzia.
„Takto zvolené teploty v miestnostiach sú vhodné pre regeneráciu organizmu. Urýchlia sa procesy v tele, posilňuje sa imunitný systém a napomôže to ku kvalitnému spánku. Teplota v spálni by ale nemala klesnúť pod 16 °C pre zníženú obranyschopnosť organizmu voči respiračným ochoreniam,“ zdôraznila Miklánková. Taktiež poukázala na dôležitosť vetrania.
Podotkla, že dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ. Suchý vzduch má podľa odborníčky vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čo sa prejavuje jej predčasným starnutím a vznikom vrások. Optimálna vlhkosť vzduchu by sa mala počas chladného počasia pohybovať od 30 do 50 percent.
Upozornila, že pokiaľ je v priestoroch bytu veľmi suchý vzduch, na zvlhčovanie je možné použiť rôzne druhy zvlhčovačov. Na radiátory odporúča umiestniť odparovače, no pripomína, že ich je potrebné udržiavať v čistote a pravidelne v nich vymieňať vodu, aby sme predišli tvorbe baktérií.

SHMÚ vydal varovanie pre celé územie Slovenska
Pre celé územie Slovenska platí výstraha, dotkne sa počasia v sobotu.

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky
Meteorológovia očakávajú na Slovensku prvý letný deň, objaviť sa však môžu aj búrky.

Pozor, hrozí supersonický tresk! Ministerstvo obrany vydalo varovanie
Pre časť Slovenska vydali varovanie.

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice
V garáži došlo k požiaru vozidla, majiteľa previezli do nemocnice.

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel
Polícia pátra po neznámom útočníkovi.