FOTO: Úplné zatmenie Mesiaca mohli v pondelok pozorovať aj obyvatelia Európy
- 9:08 21.01.2019
- Washington

Pozorovatelia oblohy v Európe, Afrike a v Severnej a Južnej Amerike mohli v pondelok v skorých ranných hodinách vidieť úplné zatmenie Mesiaca.
Mesiac, ktorý bol 21. januára v splne a súčasne aj v prízemí (perigeum), bol od Zeme vzdialený len približne 357.300 km, čím nastal „superspln“. Mesiac sa počas perigea zdá byť väčší a jasnejší než počas bežného splnu.
Januárový superspln sa nazýva aj „vlčí mesiac“ (Wolf Moon) a výraz „krvavý Mesiac“ (Bloody Moon) sa vzťahuje na červenkasté sfarbenie povrchu Mesiaca, spresňuje webový portál denníka The Guardian. Sfarbenie vzniká v dôsledku lomu slnečných lúčov, ktoré na Mesiac dopadajú, vysvetlil Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.
Úplné zatmenie Mesiaca bolo na území Slovenskej republiky pozorovateľné v pondelok v skorých ranných hodinách. Je to posledné úplné zatmenie tohto desaťročia. To najbližšie, 16. júla 2019, bude len čiastočné. V úplnom zatmení uvidíme Mesiac opäť až 7. septembra 2025.

Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.
Svetoví lídri reagujú na zvolenie nového pápeža Leva XIV. po štvrtkovom druhom dni konkláve. Hlave katolíckej cirkvi pogratulovali lídri Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Francúzska či Európskej únie.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.