Podľsa SaS sa Kiska rozhodol demisiu Lajčáka riešiť spôsobom, ktorý nie je ústavný

Vo svojom stanovisku to uviedol predseda SaS Richard Sulík a poslanci Národnej rady SR Ľubomír Galko a Jana Kiššová.
Prezident SR Andrej Kiska sa rozhodol demisiu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) riešiť spôsobom, ktorý nie je ústavný. Vo svojom stanovisku to uviedol predseda SaS Richard Sulík a poslanci Národnej rady SR Ľubomír Galko a Jana Kiššová (obaja SaS).
Podľa liberálov je Lajčák „zrelý človek a skúsený diplomat“. „Svojou demisiou jednoznačne prejavil vôľu odísť z postu ministra zahraničných vecí. Podľa slovenskej ústavy štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Ústava SR a ani žiadny iný zákon nikde nehovoria o možnosti spätného vzatia už raz podanej demisie a akceptácie tohto kroku zo strany prezidenta,“ uvádza sa v stanovisku SaS.
Funkcia prezidenta a ministra má podľa liberálov „charakter štátneho orgánu, takže na členov vlády a prezidenta sa nevzťahuje iné ústavné pravidlo, ktoré hovorí, že každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané“.
Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29.11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD, podľa ktorého má vláda odmietnuť Globálny pakt OSN o migrácii a vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku.
Šéf slovenskej diplomacie presadzoval účasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši, tvrdil, že Slovensko tam má povedať svoj postoj k paktu. SNS je tvrdo proti, premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že Slovensko pakt odmieta a do Marrákeša nikto nepôjde.
Pellegrini zároveň uviedol, že s Lajčákovou demisiou nesúhlasí, snažil sa ministra presvedčiť, aby zmenil názor. Po rokovaniach s ním požiadal prezidenta Kisku, aby Lajčákovu demisiu neprijal. Prezident zatiaľ nepovie svoje rozhodnutie v oblasti demisie Lajčáka. Počká na stredajšie rozhodnutie vlády v otázke účasti Slovenska na konferencii v Marrákeši. Prezident si myslí, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť. Lajčákov odchod by Kisku mrzel, Slovensko by o takého diplomata podľa neho nemalo prísť.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.