• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Vláda mení výšku sociálneho poistenia, už od augusta

  • 9:26 05.08.2013
  • BRATISLAVA
Vláda mení výšku sociálneho poistenia, už od augusta

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) musia najneskôr 8. augusta odviesť do Sociálnej poisťovne novú sumu poistného na sociálne poistenie.


Novú výšku odvodov si určia na základe údajov uvedených v daňovom priznaní za rok 2012. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa.

Ak SZČO doteraz platili poistné z minimálneho vymeriavacieho základu a podľa vlaňajších príjmov si opäť vypočítajú minimálny vymeriavací základ, naďalej budú do poisťovne platiť minimálne odvody v sume 130,27 eura mesačne. Najnižšie možné odvody sa totiž zvyšujú vždy k 1. januáru kalendárneho roka.

Komu vzniká povinnosť platiť sociálne poistenie

Povinnosť zaplatiť sociálne odvody najneskôr 8. augusta sa vzťahuje aj na tie SZČO, ktorým vznikla povinnosť platiť poistné prvýkrát od 1. júla tohto roka. V daňovom priznaní mali totiž vyšší hrubý príjem ako 4 716 eur a nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Do 9. júla 2013 mali takéto SZČO povinnosť prihlásiť sa na platenie poistného v pobočke poisťovne podľa miesta trvalého pobytu.

Poistné do Sociálnej poisťovne začínajú platiť aj autori a umelci. Ide o tých autorov a umelcov, ktorí sú v súvislosti s touto činnosťou registrovaní na daňovom úrade, majú 18 a viac rokov a táto činnosť im zakladá právo na aktívny príjem. Ak príjem takéhoto autora alebo umelca za rok 2012 presiahol zákonom stanovenú hranicu 4 716 eur, je povinný uhrádzať poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

Ako upozorňuje poisťovňa, poistné za júl splatné do 8. augusta je potrebné uhradiť na účet príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v správnej výške a so správnymi identifikačnými symbolmi.

Platby sa prvýkrát určujú podľa Ficovej vlády

Vymeriavací základ SZČO na platenie poistného na sociálne poistenie sa prvýkrát určuje podľa nových pravidiel, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica. K základu dane sa spätne pripočítajú odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré si osoba zahrnula do výdavkov. Takýto základ dane, neznížený o zaplatené odvody, sa vydelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku a novým, zníženým koeficientom 1,9, platným na rok 2013.

Do konca vlaňajška sa pritom vymeriavací základ počítal zo základu dane, ktorý bol znížený o zaplatené odvody a použil sa koeficient 2,14. Minimálnym vymeriavacím základom na platenie poistného je 393 eur a najvyšší možný základ dosahuje 3 930 eur. Povinne platené poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie SZČO tvorí 33,15 % z určeného vymeriavacieho základu.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Richard Raši: Prijímatelia eurofondov nájdu všetky informácie v novej mape partnerstva

Richard Raši: Prijímatelia eurofondov nájdu všetky informácie v novej mape partnerstva

DNES - 10:59Ekonomické

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo mapu partnerstva. Prijímatelia a žiadatelia o eurofondy tak nájdu všetky potrebné informácie na jednom mieste.

Francois Villeroy: ECB má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb

Francois Villeroy: ECB má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb

DNES - 9:41Ekonomické

Európska centrálna banka má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb a súčasné očakávania trhov, že bude sadzby redukovať dlhšie obdobie, sú opodstatnené.

Takáč: Slovensko nie je spokojné s kvótami na dovoz agrokomodít z Ukrajiny

Takáč: Slovensko nie je spokojné s kvótami na dovoz agrokomodít z Ukrajiny

DNES - 5:44Ekonomické

Slovensko nie je spokojné s kvótami pre spustenie takzvanej záchrannej brzdy na ochranu jednotného trhu, ktoré boli stanovené pre dovoz agrokomodít z Ukrajiny do EÚ.

MIRRI vyhlásilo 20-miliónovú výzvu na kamerové systémy v mestách a obciach

MIRRI vyhlásilo 20-miliónovú výzvu na kamerové systémy v mestách a obciach

VČERA - 13:26Ekonomické

MIRRI vyhlásilo prvú integrovanú výzvu, ktorá spája viacero opatrení s cieľom modernizovať inteligentné samosprávy a zvýšiť bezpečie v uliciach miest a obcí.

Zhruba polovica Poliakov odmieta vstup do eurozóny

Zhruba polovica Poliakov odmieta vstup do eurozóny

VČERA - 13:09Ekonomické

Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského Centra pre výskum verejnej mienky.