• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
20°Bratislava

Koľko by ste mali stráviť času na sociálnych sieťach, aby ste sa vyhli depresii

  • 20:09 12.11.2018
  • Bratislava
Koľko by ste mali stráviť času na sociálnych sieťach, aby ste sa vyhli depresii

Na zníženie pocitu depresie a osamelosti vám stačí si vyhradiť na sociálne siete len obmedzený čas.

Obmedzenie sociálnych sietí na 30 minút denne znižuje pocity osamelosti a depresie. Nová štúdia publikovaná v časopise Journal of Social and Clinical Psychology naznačuje, že nadmerné využívanie sociálnych sietí spôsobuje, že ľudia sú viac depresívni a osamelí. Je tiež ironické, že menej "sociálne" využívanie médií znižuje pocit osamelosti.

V štúdii bolo sledovaných 143 vysokoškolských študentov počas troch týždňov. Polovica z nich mala povolené používať sociálne siete tak, ako zvykli bežne, zatiaľ čo druhá polovica musela obmedziť ich používanie na 30 minút denne.

Všetci hlásili ich používanie Facebooku, Snapchatu a Instagramu spolu s pocitmi úzkosti, depresie, osamelosti a syndrómu FOMO (angl. Fear Of Missing Out), pri ktorom cítite úzkosť z toho, že vám niečo ušlo.

Prvá autorka štúdie Melissa G. Huntová vysvetlila výsledky:

"Menšie používanie sociálnych sietí ako obvykle vedie k výraznému zníženiu depresie a osamelosti. Tieto účinky sú obzvlášť výrazné u ľudí, ktorí mali viac depresie predtým, ako sa zúčastnili štúdie."

Huntová si nemyslí, že by mali mladí ľudia prestať používať sociálne siete úplne. Stačí obmedziť čas strávený sledovaním týchto sietí. Ako uvádza:

"Je trochu ironické, že zníženie používania sociálnych médií v skutočnosti spôsobuje, že sa cítite menej osamelí. Existujúca literatúra o sociálnych médiách naznačuje, že dochádza k obrovskému množstvu sociálneho porovnávania. Keď sa pozriete na životy iných ľudí, najmä na Instagram, je ľahké dospieť k záveru, že život hocikoho iného je vzrušujúcejší alebo lepší ako ten váš."

Huntová pripomína, že keď nie ste zaneprázdnení sociálnymi sieťami, v skutočnosti trávite viac času činnosťami, pri ktorých budete mať lepší pocit zo svojho života. Odporúča preto všetkým položiť telefón a tráviť čas s reálnymi ľuďmi vo vašom živote.

Zdroj: Info.sk, TM, guilfordjournals.com, spring.org.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chiropraktici: Tento typ tašky by sme si nikdy nekúpili

Chiropraktici: Tento typ tašky by sme si nikdy nekúpili

20:02 17.06.2024Zaujímavosti

Podľa chiropraktika je kľúčom pri nosení tašiek čo najmenšia záťaž na kĺby a chrbticu. Tomuto typu tašiek by sme sa mali celkom vyhnúť.

Toto je dôvod, prečo sa nevyrába hroznová zmrzlina

Toto je dôvod, prečo sa nevyrába hroznová zmrzlina

19:17 17.06.2024Zaujímavosti

Existuje vysvetlenie, prečo v obchodoch nenájdete zmrzlinu z tohto ovocia.

Venušin vlas je ideálny do interiéru: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o pestovaní adiantu

Venušin vlas je ideálny do interiéru: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o pestovaní adiantu

7:35 17.06.2024Zaujímavosti

Tu je niekoľko tipov na pestovanie adiantu venušinho v interiéri.