Nový prezident Iránu Rouhání prisahal národu, mal prejav
- 16:16 04.08.2013
- TEHERÁN

Iránsky prezident Hasan Rauhání v nedeľu pred členmi parlamentu zložil slávnostnú prísahu.
Nevyhol sa ekonomike, ktorá sa v posledných rokoch zmieta v obrovských problémoch, a nepriamo hovoril aj o medzinárodnej izolácii Iránu.
"Ľud si zvolil zmierlivosť," vyhlásil pred prítomnými zákonodarcami aj hosťami. "Všetci, ktorí hlasovali, či už hlasovali za mňa, alebo niekoho iného, alebo nehlasovali vôbec, všetci z nich sú iránskymi občanmi a majú občianske práva," dodal nový prezident.
Rauhání hovoril aj o citlivej otázke medzinárodných sankcií uvalených na islamskú republiku pre jej jadrový program, pričom túto politiku medzinárodného spoločenstva skritizoval. "Ak očakávate adekvátnu odpoveď, nemali by ste hovoriť jazykom sankcií, mali by ste hovoriť jazykom rešpektu," vyhlásil.
Šesťdesiatštyriročný duchovný sa stal novým iránskym prezidentom oficiálne už v sobotu. Podľa ústavy má inaugurácia dve fázy, pričom tá druhá sa odohráva aj za účasti členov parlamentu. Rauháního predchodcom bol kontroverzný Mahmúd Ahmadínedžád, ktorý najvyšší sekulárny post zastával osem rokov. Skutočnú moc v krajine má však aj naďalej v rukách najvyšší duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí, ktorý má posledné slovo vo všetkých kľúčových
Umiernený duchovný Rauhání získal v júnových prezidentských voľbách 50,7 percenta hlasov. Šesťdesiatštyriročný politik v minulosti pôsobil ako poslanec, ale aj ako hlavný vyjednávač pre iránsky jadrový program. Jedným z jeho hlavných predvolebných sľubov bolo dosiahnutie zmiernenia medzinárodných sankcií, ktoré na Teherán uvalili mocnosti práve pre jeho nukleárny program. Irán bude podľa neho postupovať "transparentnejšie, aby preukázal, že jeho aktivity spadajú do rámca medzinárodných pravidiel".

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.