• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
19°Bratislava

Trhy v Európe a Japonsku klesli, americký trh stagnoval

  • 10:26 15.02.2013
  • BRATISLAVA
Trhy v Európe a Japonsku klesli, americký trh stagnoval

Európsky akciový trh vo štvrtok oslabil, keďže náladu investorov poškodila nepriaznivá správa o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny.

Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 0,2 % na úrovni 1 164,22 bodu. Akcie európskych firiem oslabili po informácii, že ekonomika eurozóny sa vo štvrtom kvartáli 2012 zmenšila o 0,6 %. Neskôr však časť strát vykompenzovali po priaznivej správe o vývoji situácie na americkom trhu práce. Vo štvrtok sa nedarilo najmä európskym telekomunikačným spoločnostiam.

Britský mobilný operátor Vodafone zlacnel o 2,4 %. Holandská telekomunikačná skupina KPN klesla o 0,7 %. Posilnili však napríklad akcie Anheuser-Busch InBev, a to o 5,9 %, po tom, ako táto najväčšia pivovarnícka spoločnosť na svete zmenila podmienky prevzatia mexickej pivovarníckej firmy Grupo Modelo, aby vyhovela námietkam zo strany USA.

Hodnota amerického akciového trhu sa vo štvrtok zmenila iba nepatrne. Investori totiž nachádzali iba málo dôvodov na to, aby naďalej tlačili ceny akcií vyššie. Akciové indexy na stabilnej úrovni udržiavali správy o zlučovaní firiem.

Trh podporila aj informácia o tom, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol viac, ako sa očakávalo. Akcie potravinárskej spoločnosti H.J. Heinz Co poskočili o 20 % po tom, ako oznámila, že ju kúpia Berkshire Hathaway a 3G Capital.

Automobilka General Motors Co však klesla o 2,8 % v reakcii na to, že za štvrtý kvartál vykázala nižší zisk, ako sa očakávalo. Priemyselný index Dow Jones oslabil o 0,07 % na 13 972,70 bodu, index Standard & Poor's 500 stúpol o 0,08 % na 1 521,54 bodu a technologický Nasdaq posilnil o 0,03 % na 3 197,99 bodu.

Japonskému akciovému trhu sa nedarilo. Investori v piatok obmedzovali svoje vlastníctvo akcií exportérov a bánk, keďže čakali na víkendové stretnutie organizácie G20 v Moskve. Predpokladá sa, že predstavitelia organizácie budú diskutovať o japonskej ekonomickej politike, ktorá prispela k prudkému oslabeniu jenu voči doláru.

Prehlbujúca sa recesia v eurozóne tiež na hodnotu akcií vplývala negatívne. Hlavný tokijský index Nikkei uzavrel nižšie o 1,2 % na úrovni 11 173,83 bodu a širší index Topix oslabil o 1,3 % na 942,41 bodu. V rámci finančných inštitúcií zlacneli akcie Mizuho Financial Group Inc, a to o 5,8 %, a Mitsubishi UFJ Financial Group o 2,9 %. Klesli aj akcie výrobcov áut. Toyota Motor Corp oslabila o 1,9 % a Honda Motor Co Ltd klesla o 1,6 %.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom majú podliehať novej dani

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom majú podliehať novej dani

VČERA - 17:31Ekonomické

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani.

Agropotravinárske samosprávy z V4 varujú pred ďalšími protestmi farmárov

Agropotravinárske samosprávy z V4 varujú pred ďalšími protestmi farmárov

VČERA - 13:46Ekonomické

Na jeseň tohto roka môže dôjsť k ďalším protestom, varujú farmári združení vo V4.

Prieskum: Obavy z budúceho uživenia na dôchodku má 42 % obyvateľov Slovenska

Prieskum: Obavy z budúceho uživenia na dôchodku má 42 % obyvateľov Slovenska

VČERA - 12:20Ekonomické

Obavy z toho, ako v budúcnosti vyžijú na dôchodku, má 42 % obyvateľov Slovenska. Súčasní dôchodcovia sú podľa 77 % respondentov často vo finančných problémoch.

Zdaňovať sa budú po novom aj elektronické cigarety či nikotínové vrecúška

Zdaňovať sa budú po novom aj elektronické cigarety či nikotínové vrecúška

VČERA - 12:18Ekonomické

Spotrebná daň z tabakových výrobkov sa má od budúceho roka vzťahovať aj na náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky.