• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Klesá záujem o náročnú prácu audítora, lebo sa menej platí

  • 10:00 03.08.2013
  • BRATISLAVA
Klesá záujem o náročnú prácu audítora, lebo sa menej platí

Záujem o vykonávanie práce audítora na Slovensku klesá. Môže za to zvyšujúci sa tlak na audítorov, ktorí podliehajú oveľa väčšej kontrole, keďže na Slovensku funguje od roku 2008 Úrad pre dohľad nad výkonom auditu (ÚDVA).

Práca audítora je tak oveľa zodpovednejšia, ako pred piatimi rokmi a odmeny v súvislosti s krízou naopak klesajú. V stredu to uviedli predstavitelia Slovenskej komory audítorov (SKAU).

Podľa prezidenta SKAU Ondreja Baláža je samotný vznik ÚDVA výsledkom vývoja vo svete, keď nároky na audítorov sa zvyšujú a takisto kríza tlačí honoráre smerom nadol.

"Tlak na audítora je väčší ako v minulosti, zodpovednosť pri audite je vyššia a odmeny nezodpovedajú tomu, žeby vzrástol tlak na audítorov. Práve naopak, odmeny klesajú. Nie je to tendencia len na Slovensku, ale aj v iných štátoch v Európe," dodal Baláž pre agentúru SITA.
Mladých lákajú referencie

Ako Baláž ďalej uviedol, pokles záujmu o prácu audítora v menšej miere pociťujú veľké audítorské spoločnosti, lebo napriek vysokej fluktuácií sa tam mnohí mladí ľudia snažia zamestnať. Podľa neho tak nerobia iba z dôvodu, žeby mali záujem vykonávať audítorskú profesiu, ale práca vo veľkej audítorskej spoločnosti je dobrou referenciou do ďalšieho zamestnania.

Napriek tomu pokles záujmu o prácu audítora sa pociťuje aj zo strany mladých ľudí. "Počet asistentov audítora sme mali pred štyrmi rokmi 1 600, dnes ich máme okolo 800. To je polovica," uviedol Baláž.
Zložité postavenie

Na Slovensku majú audítori podľa Baláža horšie postavenie, ako v krajinách, kde má audítorstvo väčšiu tradíciu. Ako uviedol, vo Veľkej Británii audítori nepociťujú, žeby im ubudla práca, lebo majú aj iné príjmy ako z auditu. "Vo Veľkej Británii je bežné, že keď podnikateľ žiada o úver, banka od neho žiada účtovnú závierku zostavenú audítorom. Na Slovensku to nie je tradičné, na Slovensku nemajú audítori dostatok iných zákaziek, ktoré by vykryli pokles tržieb za audit," dodal Baláž.

SKAU sa takisto obáva zvýšenia hranice pre povinný audit, ktorý by sa mohol presadiť do slovenskej legislatívy. Dnes sa podľa SKAU auditujú asi tri percentá podnikateľských subjektov. Ak by sa v zákone presadili vyššie limity, audítori by overovali jedno percento subjektov, čím by bola ohrozená podstata a existencia audítorskej profesie, informovala SKAU.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Richard Raši: Prijímatelia eurofondov nájdu všetky informácie v novej mape partnerstva

Richard Raši: Prijímatelia eurofondov nájdu všetky informácie v novej mape partnerstva

DNES - 10:59Ekonomické

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo mapu partnerstva. Prijímatelia a žiadatelia o eurofondy tak nájdu všetky potrebné informácie na jednom mieste.

Francois Villeroy: ECB má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb

Francois Villeroy: ECB má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb

DNES - 9:41Ekonomické

Európska centrálna banka má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb a súčasné očakávania trhov, že bude sadzby redukovať dlhšie obdobie, sú opodstatnené.

Takáč: Slovensko nie je spokojné s kvótami na dovoz agrokomodít z Ukrajiny

Takáč: Slovensko nie je spokojné s kvótami na dovoz agrokomodít z Ukrajiny

DNES - 5:44Ekonomické

Slovensko nie je spokojné s kvótami pre spustenie takzvanej záchrannej brzdy na ochranu jednotného trhu, ktoré boli stanovené pre dovoz agrokomodít z Ukrajiny do EÚ.

MIRRI vyhlásilo 20-miliónovú výzvu na kamerové systémy v mestách a obciach

MIRRI vyhlásilo 20-miliónovú výzvu na kamerové systémy v mestách a obciach

VČERA - 13:26Ekonomické

MIRRI vyhlásilo prvú integrovanú výzvu, ktorá spája viacero opatrení s cieľom modernizovať inteligentné samosprávy a zvýšiť bezpečie v uliciach miest a obcí.

Zhruba polovica Poliakov odmieta vstup do eurozóny

Zhruba polovica Poliakov odmieta vstup do eurozóny

VČERA - 13:09Ekonomické

Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského Centra pre výskum verejnej mienky.