Na Floridu smeruje mohutný hurikán Michael
- 20:20 09.10.2018
- Washington

Hurikán druhej kategórie Michael sprevádzaný vetrom s rýchlosťou do 155 kilometrov za hodinu smeroval v utorok na americký štát Florida.
Očakáva sa, že pobrežie zasiahne v stredu už ako hurikán tretej kategórie, informoval spravodajský server BBC.
Stav núdze vyhlásili na celom území Alabamy, v 92 okresoch na juhu Georgie a v 35 okresoch na Floride. Tamojší guvernér Rick Scott označil hurikán za „obludný“ a varoval pred lejakmi a silným vetrom. Obyvatelia by sa mali podľa neho riadiť príkazmi úradov, ktoré vyzvali 120.000 ľudí na floridskom pobreží na evakuáciu.
Hurikán si cez víkend vyžiadal na území Strednej Ameriky životy 13 ľudí. Podľa agentúry AP šesť ľudí zahynulo v Hondurase, štyria v Nikarague a traja v Salvádore.

Metsolová: Slobodné médiá sú štítom demokracie, EP ich bude vždy brániť
Predstavitelia Európskeho parlamentu pri príležitosti sobotného Svetového dňa slobody tlače zdôraznili nevyhnutnosť nezávislej žurnalistiky pre fungovanie demokracie.

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu
Vedenie nemeckej protiimigračnej strany AfD v piatok kritizovalo rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky, ktorá označila túto stranu za pravicovo-extrémistickú organizáciu.

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur
Írska Komisia pre ochranu údajov v mene EÚ v piatok spoločnosti TikTok udelila pokutu 530 miliónov eur pre porušenie pravidiel ochrany osobných údajov európskych používateľov.

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža
Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí
Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.