• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Vláda prijala stratégiu znižovania znečistenia ovzdušia

  • 16:24 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Vláda prijala stratégiu znižovania znečistenia ovzdušia

Pomer znečisťujúcich častíc zo spaľovania tuhých látok v ovzduší by sa mal na Slovensku dosiahnuť napríklad podporou využitia slnečnej energie v domácnostiach.

V environmentálne zaťažených oblastiach by sa mali minimálne dve percentná elektriny vyrábať pomocou solárnych panelov či tepelných čerpadiel. Podpora by mala smerovať aj do výskumných, vývojových a realizačných projektov, ktoré sú zamerané na využívanie geotermálnych vôd pre energetické účely.

To sú len niektoré opatrenia na redukciu znečisťujúcich látok z lokálneho vykurovania, ktoré obsahuje vládna Stratégia pre redukciu látok PM10. Ide o častice, ktoré sú voľne rozptýlené v ovzduší a pochádzajú z výfukových plynov alebo zo spaľovania tuhých látok.

Podľa materiálu, ktorý dnes schválil kabinet, by sa mal optimalizovať aj druh a kvalita palív v lokálnych kúreniskách na vykurovanie domácností. Spolufinancovaním výmeny vykurovacích telies sa majú podporiť výlučne zariadenia s nízkou produkciou tuhých látok. Okrem toho chcú zaviesť legislatívne nástroje možnosti kontroly domácich kúrenísk a malých zdrojov tak, ako je to pri veľkých a stredných zdrojoch. Zabezpečiť sa má aj evidencia lokálnych kúrenísk s relevantnými údajmi.
Slovensko je v procese infringementu

"My túto vec, samozrejme, komunikujeme aj s predstaviteľmi ZMOS-u," povedal po rokovaní vlády minister životného prostredia Peter Žiga.

Pripúšťa, že sa to bude dotýkať mnohých občanov, ktorí majú vykurovanie zabezpečené jednoduchším spôsobom. Aj v tejto oblasti však podľa neho treba hľadieť na vplyvy na životné prostredie.

Slovensko pritom, podobne ako mnoho ďalších európskych krajín, je v procese infringementu. Dôvodom je neplnenie požiadaviek Smernice Európskeho Parlamentu a Rady o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe.

Druhou veľkou oblasťou znižovania látok PM10 sú potrebné opatrenia v oblasti dopravy. Podľa stratégie treba sledovať a vyhodnocovať dodržiavanie zákona o podpore energeticky a environmentálne úsporných motorových vozidiel. Pri cestnom mýte na nákladné autá by sa mali viac diferencovať sadzby podľa emisných tried. V mestách chcú regulovať dopravu inteligentnými systémami jej riadenia.

Jedným z ich cieľov by malo byť aj odstraňovanie kongescií a znečisťovania ovzdušia. Dosiahnuť sa to dá napríklad navádzaním a odkláňaním dopravy na obchádzkové trasy v prípade, ak hodnoty emisií PM10 presiahnu isté hodnoty.
Žiga si vie predstaviť nízkoemisnú zónu v Tatrách

Materiál hovorí aj o možnosti vytvoriť nízkoemisné zóny, ak to miestne komunikácie umožňujú. Mali by byť najmä v územiach s vyššou hustotou obyvateľstva, prevažne v mestách, a kde je za neuspokojivú kvalitu ovzdušia zodpovedná predovšetkým cestná doprava. V obciach by sa podľa stratégie v doprave mali kombinovať cenové režimy pre bežnú dopravu s efektívnymi službami verejnej dopravy a infraštruktúrou pre cyklistickú a ostatnú nemotorizovanú dopravu.

Vyriešiť treba aj nabíjanie a dopĺňanie paliva do ekologických vozidiel. Materiál počíta aj s mnohým ďalšími opatreniami. Minister Žiga by si vedel predstaviť v našich podmienkach nízkoemisnú zónu napríklad v Tatrách, alebo oblastiach, ktoré až tak nie sú zahltené dopravou, ale sú podstatné pre turistiku a cestovný ruch. Podľa jeho slov sa takáto politika ľahšie robí v tých veľkých mestách, kde je vybudované metro, ktoré napríklad Bratislave chýba.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muž v rodinnom dome napadol dve ženy, krátko nato zomrel

Muž v rodinnom dome napadol dve ženy, krátko nato zomrel

DNES - 16:43Domáce

Polícia vyšetruje okolnosti incidentu, ku ktorému došlo v utorok pred 8.30 h v obci Plavecký Štvrtok.

Bittó Cigániková: Pokiaľ nič neurobíme, so zdravotníctvom to pôjde dolu vodou

Bittó Cigániková: Pokiaľ nič neurobíme, so zdravotníctvom to pôjde dolu vodou

DNES - 16:31Domáce

Reformu zdravotníctva považuje predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková za jednu z najdôležitejších reforiem, ktoré krajina potrebuje prijať.

Pri zrážke dvoch áut prišla o život spolujazdkyňa

Pri zrážke dvoch áut prišla o život spolujazdkyňa

DNES - 16:13Domáce

Spolujazdkyňa z jedného z vozidiel zrážku neprežila.

Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

DNES - 15:38Domáce

Hnutie Sme rodina je ochotné zahlasovať reformu zdravotníctva v prípade, ak sa do nej zapracujú požiadavky memoranda za lepšie zdravotníctvo.

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

DNES - 14:56Domáce

Vo veku 82 rokov zomrel v utorok významný slovenský matematik, profesor a bývalý rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lev Bukovský.