Od 1. septembra na Slovensku končia halogénové žiarovky
- 13:28 30.08.2018
- Bratislava

Od 1. septembra tohto roka v rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde na Slovensku k vyradeniu halogénových žiaroviek. Týka sa to halogénových lámp vrátane štandardných svetiel v tvare hrušky a sviečky a ide o ďalšiu fázu, ktorá nadväzuje na vyradenie halogénových reflektorov (GU10) z roku 2016.
Spoločnosť Signify, predtým Philips Lighting, pripravila v tejto súvislosti správu o energetických a finančných výhodách, ktoré prináša prechod na LED osvetlenie. Podľa nej halogénové žiarovky spotrebujú približne päťkrát viac energie ako LED svietidlá, čo znamená aj viac CO2 emisií. EÚ sa rozhodla pre zákaz halogénových svetiel v snahe znížiť uhlíkovú stopu. LED žiarovky majú v porovnaní s halogénovými až sedemnásobne dlhšiu životnosť a spotrebujú o 80 % menej energie. V praxi to znamená, že ak sa nahradí 1 halogénová 42 W žiarovka 9 W LED žiarovkou, ročne môžno ušetriť viac ako 8 eur za náklady na energiu.
„Postupný zákaz halogénových žiaroviek demonštruje záväzok celej Európy znižovať uhlíkovú stopu a šetriť energiu. Prechod na LED osvetlenie predstavuje pre domácnosti nové možnosti, ako ušetriť náklady na energiu, ale aj nové možnosti osvetlenia z hľadiska kvality, farieb a dizajnu. V Signify sme zistili, že žiadne dve domácnosti nemajú totožnú svetelnú inštaláciu a naše produkty a technológie umožňujú používateľom dosiahnuť túto unikátnosť na základe ich potrieb a preferencií,“ uviedla Dorota Sławińska zo spoločnosti Signify.
LED žiarovky majú priemernú životnosť 15 rokov, vďaka čomu sú prínosom pre celú planétu ale aj peňaženku. Technologický vývoj ponúka veľkú variabilitu svetiel a dizajnov pre prispôsobenie ktorejkoľvek domácnosti.
Halogénová žiarovka nie je jediným predmetom, ktorý zmizne aj v slovenských domácnostiach a nebude ani posledným. Signify a profesorka Deborah Sugg Ryan z univerzity v Portsmouthe pripravili v súvislosti so zákazom halogénových žiaroviek zoznam 50 zastaraných predmetov v domácnostiach za niekoľko posledných dekád. Nasledujúcich 10 bolo dobre známych aj v slovenských domácnostiach. Sú nimi žhaviace žiarovky, vytáčací telefón, záznamník, fotoalbum, videorekordér, premietačka na diapozitívy, volkmen, písací stroj, disketa a dial-up modem.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.