• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
Bratislava

Študenti pozor, vyhlásenie k zdaneniu príjmov sa oplatí

  • 13:14 01.08.2013
  • BRATISLAVA
Študenti pozor, vyhlásenie k zdaneniu príjmov sa oplatí

Študent, ktorý počas prázdnin pracuje napríklad na dohodu o brigádnickej práci, môže u zamestnávateľa podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov.

Mesačne si týmto spôsobom uplatní nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a zvýši si tak svoj príjem.

Ak študent vyhlásenie nepodpíše, príjem sa zdaní preddavkom na daň vo výške 19 %. Pripomína to Finančne riaditeľstvo SR.

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka je 311,32 eur mesačne a študent si ju môže uplatniť aj spätne, pri vysporiadaní svojej ročnej daňovej povinnosti. Podľa finančnej správy má na to študent dve možnosti.

V termíne do 17. februára 2014 môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, alebo do 31. marca 2014 má povinnosť podať daňové priznanie v prípade, že suma jeho zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za rok 2013 presiahne sumu 1 867,97 eur.

Ak študent nezarobí viac ako 1 867,97 eur za celý rok 2013, daňové priznanie síce nie je podľa finančnej správy povinný podať, ale môže tak urobiť vo vlastnom záujme.

"V prípade, že počas roka mal z príjmu zrazené preddavky na daň a daňové priznanie podá, vyčíslený preplatok na dani mu na základe podpísanej žiadosti o vrátenie preplatku na dani správca dane vráti,“ uviedla hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

VČERA - 20:37Ekonomické

Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

VČERA - 11:28Ekonomické

Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

18:07 08.05.2025Ekonomické

Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

12:53 08.05.2025Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

21:28 07.05.2025Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.