Videotvorca dostal za 26 kľukov na oltári v kostole pokutu 600 eur
- 19:30 23.08.2018
- Saarbrücken

Séria 26 kľukov na oltári katolíckeho kostola v západonemeckom meste Saarbrücken vyjde mladého nemeckého tvorcu umeleckých videí draho, pretože súd mu udelil vo štvrtok pokutu 600 eur.
Ukážku zdatnosti umelca Alexandra Karleho v Bazilike svätého Jána Krstiteľa v Saarbrückene označil už v máji súd v tomto meste za nedovolený vstup do priestoru a narušenie náboženského cítenia.
Výška mužovej pokuty bola stanovená vo štvrtok. „Pokutu prijímam,“ vyhlásil po vynesení verdiktu sudcom 40-ročný Karle, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Karle nafilmoval kľuky, aby vytvoril 92-sekundové umelecké dielo nazvané „Pressure to Perform“ (Tlak na podávanie výkonu), ktoré zverejnil na internetovej stránke YouTube.
Umelec uviedol, že bude uvažovať, či posunie prípad na nemecký Spolkový ústavný súd - je totiž presvedčený, že rozsudok porušuje jeho právo na slobodu umeleckého prejavu.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.