Na hlasovanie o zrušení letného času už ostáva iba niekoľko hodín
- 15:14 16.08.2018
- Brusel

Ešte dnes môžete vyjadriť svoj názor na zrušenie striedania letného a zimného času.
Obyvatelia Európskej únie majú do štvrtkového neskorého večera možnosť rozhodnúť o tom, či sa upustí od praxe posúvania hodinových ručičiek o jednu hodinu dopredu v období od marca do októbra so zámerom prispôsobiť sa zmene v ročných obdobiach. Informuje o tom agentúra DPA.
V online hlasovaní, ktoré spustila Európska komisia 4. júla, sú respondenti dotazovaní, či si prajú zrušenie letného času. V polovici hlasovania sa k danej problematike vyjadril viac než milión ľudí. Možnosť hlasovať sa skončí medzi 22.00 h a polnocou SELČ, v závislosti od krajiny a jej časového pásma. Kedy budú výsledky oznámené, však nie je známe.
Ako hlasovať
Po tom, ako kliknete na TENTO odkaz, sa pred vami zjaví formulár, v ktorom je potrebné najprv vypísať osobné údaje, a potom vyjadriť svoj názor na zrušenie striedania letného a zimného času. Slovenský jazyk sa dá zvoliť v pravom hornom rohu stránky, po kliknutí na "Language". V ponuke máte tri možnosti: môžete hlasovať za ponechanie letného času v zime aj lete, alebo naopak za zimný čas počas zimy aj leta. Treťou možnosťou vyjadríte svoj nesúhlas so zrušením striedania letného a zimného času.
Napriek tomu, že nejde o právne záväzné referendum, výsledky hlasovania by mohli slúžiť ako základ pre legislatívny krok potrebný na prevedenie zmien v zákonoch. V takomto prípade by konečnú reformu musel schváliť Európsky parlament a jednotlivé členské štáty EÚ.
Pri súčasnej právnej úprave sa v EÚ dvakrát do roka posúva čas, aby sa zohľadnila meniaca sa dĺžka dostupnosti denného svetla a aby sa v danom období využilo čo najlepšie. Vo väčšine členských štátov Únie je letný čas dlhoročnou tradíciou, ktorá siaha až do obdobia prvej a druhej svetovej vojny, respektíve do čias ropnej krízy 70. rokov, keď bolo hlavným účelom letného času šetriť energiu. Letný čas na úrovni EÚ funguje od 80. rokov 20. storočia.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.