Po páde mosta v Janove vyhlásili v regióne 12-mesačný výnimočný stav
- 20:04 15.08.2018
- Rím

Vláda uvoľnila okamžitú pomoc vo výške päť miliónov eur a vymenuje komisára pre obnovu Janova.
V dôsledku utorňajšieho zrútenia diaľničného mosta v Janove, pri ktorom prišlo o život najmenej 39 ľudí, vyhlásil v stredu taliansky premiér Giuseppe Conte v regióne Ligúria 12-mesačný výnimočný stav. Informovala o tom agentúra AP.
Conte po mimoriadnej schôdzke kabinetu taktiež povedal, že jeho vláda nebude čakať na skončenie vyšetrovania, aby mohla odobrať koncesiu súkromnej spoločnosti Autostrade per l'Italia, ktorá prevádzkuje talianske diaľnice.
Avizoval, že vláda uvoľnila okamžitú pomoc vo výške päť miliónov eur a vymenuje komisára pre obnovu Janova.
Vláda bude hľadať inú spoločnosť, ktorá sa bude starať o väčšinu diaľnic v krajine, uviedol Conte. Chce aj „prísnejšie“ pravidlá na ich údržbu.
„Nemôžeme čakať na spravodlivosť... Všetci občania musia cestovať bezpečne,“ zdôraznil Conte.
Taliansky premiér vyzval aj na rýchle odstránenie trosiek mosta, aby sa uľahčilo cestovanie po železnici a znížilo sa nebezpečenstvo záplav.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.