Lavrov v telefonáte s Pompeom "kategoricky odmietol" nové sankcie USA
- 6:35 11.08.2018
- Moskva/Washington

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok "kategoricky odmietol" nové sankcie americkej strany voči Moskve, ktoré USA ohlásili v stredu voči Rusku v súvislosti s prípadom otravy bývalého dvojitého rusko-britského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije vo Veľkej Británii.
Stalo sa tak v jeho telefonickom rozhovore so šéfom americkej diplomacie Mikeom Pompeom, o ktorom informovali svetové tlačové agentúry.
Americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu oznámilo, že USA dospeli k záveru, že na spomínanú otravu Rusko použilo nervovoparalytickú látku novičok, a upozornilo, že v priebehu tohto mesiaca budú preto nasledovať sankcie.
Nemenovaný zdroj z amerického ministerstva zahraničných vecí pre televíziu NBC uviedol, že v prvej vlne by súčasťou sankcií mal byť úplný zákaz vývozu elektronických zariadení a komponentov s dvojakým použitím do Ruska. Zdroj súčasne dodal, že na jeseň by mohlo dôjsť aj k aktivácii druhého balíka sankcií, ktorý môže obsahovať zníženie úrovne diplomatických vzťahov, zákaz letov spoločnosti Aeroflot do Spojených štátov a takmer úplné zastavenie vývozu z USA. Prvé zo sankcií by mali začať platiť „niekedy okolo 22. augusta“.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už vo štvrtok v Moskve vyhlásil, že tieto avizované reštrikcie sú „absolútne protiprávne a nezodpovedajúce medzinárodnému právu“. Peskov zopakoval, že Rusko naďalej rozhodne odmieta všetky obvinenia z možnej účasti ruského štátu na incidente v Salisbury, kde v marci došlo k pokusu o otrávenie Skripaľa a jeho dcéry.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí v Moskve Marija Zacharovová formulovala, že kroky Washingtonu predstavujú nový pokus „démonizovať“ Rusko. Vyhlásila, že Moskva bude pracovať na odvetných opatreniach, a dodala, že „ultimáta voči Rusku sú neužitočné“.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v telefonáte, ktorý inicioval jeho americký rezortný kolega, zdôraznil, že ani Spojené štáty, ani Veľká Británia, ani žiadna iná krajina v období po incidente v Salisbury nepredložili nič, čo by potvrdzovalo oprávnenosť podozrení voči ruskej strane.
Lavrov a Pompeo sa podľa komuniké ruského rezortu zahraničných vecí dohodli, že budú pokračovať v dialógu o všetkých otázkach zaujímajúcich obe strany.

Kráľ Karol III. poslal osobný odkaz Bidenovi po diagnostikovaní rakoviny
Britský kráľ Karol III. poslal list americkému exprezidentovi Joeovi Bidenovi, oznámil to v pondelok Buckinghamský palác.

Spojené štáty uskutočnili prvý „samodeportačný“ let pre nelegálnych migrantov
V pondelok odletela zo Spojených štátov do Hondurasu a Kolumbie prvá skupina migrantov bez dokladov, ktorá pristúpila na dobrovoľný odchodom z krajiny.

Zelenskyj vylúčil stiahnutie jednotiek z oblastí, ktoré si nárokuje Moskva
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vylúčil stiahnutie vojakov z oblastí na východe a juhu Ukrajiny, na ktoré si robí nárok Moskva.

Zelenskyj načrtol možnosť konania summitu Ukrajiny, Ruska, USA, EÚ a Británie
Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev spoločne so svojimi partnermi zvažuje organizáciu summitu na vysokej úrovni medzi Ukrajinou, Ruskom, Spojenými štátmi, krajinami Európskej únie (EÚ) a Veľkou Britániou.

Trump a Putin hovorili o normalizácii vzťahov, výmene väzňov a o Iráne
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa počas pondelkového, viac ako dve hodiny trvajúceho telefonátu venovali okrem konfliktu na Ukrajine aj iným otázkam.