Život na Marse: Vedci prinášajú nemilú správu

Nová štúdia odhalila ďalšie úskalia pri snahe osídliť červenú planétu.
Podľa expertov život na Marse pre nás nebude možný. Vedci aj fanúšikovia science fiction už dávno dúfali, že raz by sme mohli premeniť Mars tak, aby mal atmosféru podobnú Zemi, vďaka čomu by sa táto planéta dala osídliť. Jednou z možností by bolo použitie termonukleárnych zbraní na póly planéty, čo je myšlienka, ktorú podporuje aj Elon Musk, zakladateľ spoločnosti SpaceX.
Podľa nového výskumu však na Marse nie je dostatok oxidu uhličitého, aby v tejto atmosfére mohli ľudia niekedy žiť. Ako uvádza štúdia zverejnená v časopise Nature Astronomy, v najlepšom prípade by sme dosiahli len päťdesiatinu potrebnej hladiny, a dokázali by sme zvýšiť povrchovú teplotu o menej ako 10 stupňov Celzia.
Na Marse nie je dostatok oxidu uhličitého
Vedci často naznačujú, že by sme mohli využiť skleníkové plyny uložené v horninách a polárnych čiapočkách Marsu. Ak by sa uvoľnili späť do atmosféry, dokázali by ju zahustiť, ohriať planétu a zabezpečiť, aby kvapalná voda zostala na povrchu planéty.
Jediný skleníkový plyn na Marse, ktorý by bol prítomný v dostatočne vysokých množstvách na to, aby planétu zahrial, je podľa vedcov oxid uhličitý. Bruce Jakosky a Christopher Edwards preskúmali všetky známe zásobárne plynu na celej planéte, pričom použili informácie z roverov a kozmických lodí, ktoré robili prieskum planéty.
Dospeli k záveru, že na planéte nie je ani zďaleka dostatok plynu, koľko by sme potrebovali. Podľa nich tak na osídlenie Marsu budeme potrebovať technológiu, ktorá zatiaľ nie je známa.
Vedci sa dozvedia viac o hladinách vody a oxidu uhličitého na červenej planéte v nadchádzajúcich rokoch, keď sa množstvo roverov a kozmických lodí vráti späť z Marsu na Zem. Na realizáciu plánu so skleníkovými plynmi však budú musieť nájsť obrovské a zatiaľ neznáme vodné nádrže.

SpaceX: Deviaty let kozmickej lode Starship bol najúspešnejším v tomto roku
Spoločnosť SpaceX po dvoch predošlých neúspešných štartoch vyslala svoju kozmickú loď Starship na najnovší - už deviaty - testovací let.

Prsty ponorené do vody vráskavejú vždy rovnako
Vždy, keď má človek ruku ponorenú dlhší čas vo vode, jeho prsty zvráskavejú podľa rovnakých vzorov.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.