Rastie počet migrantov, ktorí chceli cestovať ďalej s falšovanými pasmi
- 8:38 24.07.2018
- Atény

Grécka polícia zadržala v priebehu týždňa desiatky migrantov, ktorí sa pokúšali s využitím falšovaných cestovných dokumentov o presun do iných európskych štátov.
Iba na letisku v Irakliu na gréckom stredomorskom ostrove Kréta predložilo pri kontrole falšované cestovné pasy 56 migrantov v snahe dostať sa na palubu lietadiel smerujúcich do Nemecka, Francúzska, ale aj iných štátov západnej a strednej Európy.
Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na grécku políciu.
Už 17. júla prišla z Grécka správa o tom, že tamojšia polícia znemožnila počas troch dní celkove 48 migrantom pokračovať letecky z krajiny ďalej do Dánska, Nemecka, Talianska a ďalších krajín. Inkriminované osoby predložili pri kontrolách na ostrovoch Santorini, Rhodos a Mykonos falšované cestovné dokumenty, informovala v uplynulý utorok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na grécke policajné zdroje.
Falšované cestovné dokumenty sa v Grécku objavujú od začiatku turistickej sezóny. Podľa informácií polície migranti za ne platia 1500-3000 eur za kus. Prevádzači tak napriek uzavretiu balkánskej migračnej trasy naďalej „robia dobré obchody“.
V niektorých prípadoch migranti dokonca predkladajú pravé dokumenty utečencov, na ktorých sa podobajú a ktorí medzičasom žijú v stredoeurópskych štátoch. Ak sa takíto migranti dostanú napríklad do Nemecka, svoje dokumenty posúvajú osobám, ktoré im ich takpovediac prepožičali, a sami žiadajú o azyl.

V Nemecku rastie radikalizácia mládeže s pravicovými názormi, tvrdí šéf BKA
Šéf nemeckého Spolkového kriminálneho úradu Holger Münch v sobotu varoval pred rastúcou radikalizáciou mladých ľudí v pravicovo-extrémistických kruhoch.

Kyjev čelil masívnemu ruskému dronovému a raketovému útoku
Kyjev sa stal v noci z piatka na sobotu terčom kombinovaného ruského útoku dronmi a raketami, uviedol starosta ukrajinského hlavného mesta Vitalij Kličko po tom ako bolo výbuchy počuť po celom meste.

Útok nožom v Hamburgu si vyžiadal najmenej 12 zranených
Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady.

Kvôli požiaru vežiaka evakuovali 60 ľudí
Požiar zachvátil v piatok večer jeden z bytov na najvyššom dvanástom poschodí panelového domu v Ostrave-Porube. Z domu muselo byť evakuovaných viac ako 60 ľudí, niekoľko osôb bolo zranených.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.