Grécke úrady vyhlásili stav núdze
- 5:38 24.07.2018
- Atény

Grécke úrady vyhlásili stav núdze platný pre západnú a východnú časť aglomerácie Atén, kde vyčíňajú dva veľké lesné požiare poháňané silným vetrom, ktoré si už vyžiadali evakuácie tisícov ľudí.
Grécko zároveň avizovalo, že ešte v pondelok večer oficiálne požiada o pomoc krajiny Európskej únie. Podľa agentúry AP to povedal hovorca miestnej civilnej ochrany Spyros Georgiu.
Jeden z požiarov vyčíňa v okolí mesta Pendeli severovýchodne od Atén, pričom plamene vietor odnáša ďalej na východ, smerom k mestu Rafina. Do neďalekej dediny Mati vyslala pobrežná stráž hliadkovaciu loď na evakuáciu ľudí, ktorí pre plamene uviazli na miestnej pláži.
Druhý lesný požiar vypukol zhruba 50 kilometrov západne od Atén, pri prímorskom mestečku Kineta, a rýchlo sa rozšíril cez miestny borovicový les. Živel si vynútil uzavretie diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou krajiny a grécka metropola sa vďaka nemu ponorila do oranžového oparu.
Guvernérka regiónu Atika v okolí Atén Rena Duruová vyhlásila stav núdze platný pre západnú a východnú časť Atiky. Miestne úrady podľa nej vyslali do oblasti hasiace cisterny a ďalšiu techniku na hasenie.
Pri požiaroch sa podľa úradov doposiaľ zranilo najmenej šesť osôb. Hovorkyňa hasičského zboru uviedla, že zranených v pondelok hospitalizovali s popáleninami, podrobnosti o ich stave však nepriblížila. Tri nemocnice v aténskej aglomerácii zároveň podľa jej slov boli upozornené, aby očakávali väčší možný prílev zranených.

Je potrebné zaviesť nové sankcie na Rusko, vyzval Zelenskyj
Je potrebné zaviesť nové medzinárodné sankcie na Rusko, ktoré ho donútia pristúpiť na prímerie, vyhlásil v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V Nemecku rastie radikalizácia mládeže s pravicovými názormi, tvrdí šéf BKA
Šéf nemeckého Spolkového kriminálneho úradu Holger Münch v sobotu varoval pred rastúcou radikalizáciou mladých ľudí v pravicovo-extrémistických kruhoch.

Kyjev čelil masívnemu ruskému dronovému a raketovému útoku
Kyjev sa stal v noci z piatka na sobotu terčom kombinovaného ruského útoku dronmi a raketami, uviedol starosta ukrajinského hlavného mesta Vitalij Kličko po tom ako bolo výbuchy počuť po celom meste.

Útok nožom v Hamburgu si vyžiadal najmenej 12 zranených
Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady.

Kvôli požiaru vežiaka evakuovali 60 ľudí
Požiar zachvátil v piatok večer jeden z bytov na najvyššom dvanástom poschodí panelového domu v Ostrave-Porube. Z domu muselo byť evakuovaných viac ako 60 ľudí, niekoľko osôb bolo zranených.