Útoky hackerov na americké ciele riadi čínska armáda
- 13:31 19.02.2013
- WASHINGTON

Za množiacimi sa hackerskými útokmi na rôzne americké ciele vrátane prestížnych denníkov stojí čínska armáda.
Mediant skupinu útočníkov označuje ako APT1 zo skratky Advanced Persistent Threat (Pokročilé trvalé ohrozenie). "Domnievame sa, že APT1 je schopná uskutočňovať dlhotrvajúcu a rozsiahlu počítačovú špionáž z väčšej časti aj preto, lebo ju priamo podporuje (čínska) vláda," uvádza americká bezpečnostná firma.
Podľa nej ide v prípade APT1 o odnož čínskej Ľudovej oslobodeneckej armády, teda oficiálnych ozbrojených zložiek riadených vládou v Pekingu. Hackeri údajne sídla v 12-poschodvoej budove v čínskej komerčnej metropole Šanghaj. "Firma" má pritom zamestnávať "stovky až tisícky ľudí". Čina však všetky obvinenia rezolútne odmieta.
Terčom útokov neznámych hackerov sa nedávno stali aj najväčšie americké denníky New York Times a Wall Street Journal. Internetoví piráti sa údajne pokúsili nabúrať do ich redakčných systémov s cieľom "monitorovať pokrývanie čínskych udalostí". Noviny z útokov obvinili Čínu.
Na alarmujúcu situáciu v tejto oblasti tesne pred svojím odchodom z úradu upozornila aj dnes už bývalá americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.
Jej administratíva si podľa nej všimla nárast v počte hackerských útokov tak na štátne inštitúcie ako aj na súkromné firmy. O tejto otázke chce pritom diskutovať aj na svetových fórach. "Začali sme vyjasňovať nielen Číňanom... že Spojené štáty prijmú kroky na ochranu svojich vlád ako aj súkromného sektora," vyhlásila.

Španielsko s Portugalskom vyšetria spoločne príčiny rozsiahleho výpadku prúdu
Španielsko a Portugalsko zriadili v piatok spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok ochromil Pyrenejský polostrov.

Tragická smrť známej speváčky: Preslávil ju hit z 90. rokov
Speváčka zomrela pri požiari domu.

Trump chce v USA oslavy výročí konca oboch svetových vojen, tieto dni premenuje
Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen.

Auto v centre mesta vrazilo do skupiny ľudí, z miesta hlásia zranených
Vodiča na mieste zadržali.

Irán po varovaniach od Trumpa tvrdí, že americké sankcie nezmenia jeho politiku
Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.