V kauze piešťanského CT má krajská prokuratúra podozrenie z machinácie

TASR informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.
Dôvodom zastavenia vyšetrovania nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou je skutočnosť, že vyšetrovanie nepotvrdilo subjektívnu ani objektívnu stránku trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
"Po vyhodnotení všetkých dôkazov jednotlivo i vo vzájomnej súvislosti nebolo preukázané, že by verejný obstarávateľ mal vedomosť o existencii efektívnejších a hospodárnejších alternatív verejného obstarávania, respektíve, že by bola úmyselne cena predmetu verejného obstarávania nadhodnotená,“ uviedol Sipavý.
Úrad pre verejné obstarávanie síce podľa neho zistil pri kontrole formálne porušenia zákona o verejnom obstarávaní, tie však nemali vplyv na výsledok verejného obstarávania, čo je z hľadiska trestnoprávnej zodpovednosti jednotlivých obvinených významné.
Ako dodal, súčasťou vyšetrovacieho spisu bola aj správa Protimonopolného úradu SR. Prokurátorka Krajskej prokuratúry Trenčín informácie vyplývajúce zo správy odstúpila vecne príslušnému Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR pre podozrenie z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Vyšetrovateľka protikorupčnej jednotky v prípade piešťanského CT opätovne vzniesla obvinenia v októbri 2017. Zo zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku vo forme pomoci bola obvinená bývalá riaditeľka piešťanskej nemocnice Mária D. a ďalší. Prvé obvinenie v tejto záležitosti bolo vznesené v septembri 2015, v apríli 2016 ho Generálna prokuratúra, z dôvodu porušenia zákona, zrušila.

Nitriansky samosprávny kraj chce zameniť pozemky na školách za súkromný penzión, SaS to kritizuje
Kšeftovaním s penziónmi a pozemkami nazvala opozičná SaS zámer Nitrianskeho samosprávneho kraja zameniť pozemky v areáloch stredných škôl v Nových Zámkoch a v Šuranoch za penzión v obci Radava.

Ministerstvo vnútra očakáva, že vysúťažené ceny na nákup počítačov budú výrazne nižšie
Ministerstvo vnútra SR očakáva, že vysúťažené ceny na nákup informačných a komunikačných technológií budú výrazne nižšie ako ceny z rámcovej dohody.

Dopravná nehoda v Partizánskom si vyžiadala dvoch zranených
Havarované automobily blokovali jeden jazdný pruh.

Demokrati: Minister vnútra by mal skončiť, polícia sa zneužíva na politický boj
Mimoparlamentná strana Demokrati vyzýva ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, aby skončil vo funkcii za to, že prekračuje kompetencie a políciu zneužíva na politický boj.