Počet obetí v pásme Gazy sa zvýšil na 59, zomrelo osemmesačné dievčatko
- 9:08 15.05.2018
- Gaza

Palestínčania budú v utorok v Gaze pochovávať svojich mŕtvych, ktorí prišli o život počas pondelkových násilných stretov s izraelskými vojakmi.
Na 59 sa zvýšil počet obetí vlny násilia v pohraničnej oblasti pásma Gazy po tom, čo po nadýchaní sa slzotvorného plynu zomrelo osemmesačné dievčatko. Uviedla to v utorok agentúra DPA.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva spresnilo, že dieťa sa zadusilo po tom, čo izraelskí vojaci zasiahli slzotvorným plynom proti palestínskym demonštrantom.
Palestínčania budú v utorok v Gaze pochovávať svojich mŕtvych, ktorí prišli o život počas pondelkových násilných stretov s izraelskými vojakmi, informuje agentúra AP.
Organizátori protestov oznámili, že utorok bude dňom vyhradeným pre pohreby a naznačili, že v najbližších hodinách neplánujú ďalšie protesty v pohraničnom pásme. Izraelské médiá informovali, že niektoré stany, kde ktorými sa palestínski demonštranti zhromažďovali na hraniciach s Izraelom, boli odstránené.
Palestínčania si v utorok zároveň pripomínajú 70. výročie vzniku Izraela. Tento deň označujú výrazom „nakba“ (katastrofa), pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.
Masívne zrážky medzi izraelskou armádou a Palestínčanmi vypukli v pohraničnom pásme Gazy v pondelok. Zranenia podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva utrpelo najmenej 2770 ľudí, pričom 1370 bolo postrelených.

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie
Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.

Americká vláda odobrala Harvardovej univerzite právo prijímať zahraničných študentov
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trump vo štvrtok odňala právo Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.

Na vlakovej stanici našli telo dieťaťa
Prípadom sa zaoberá kriminálka, vyšetrovatelia poznajú možný scenár.

Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva
Americký súd vo štvrtok predbežne zablokoval dekrét prezidenta Donalda Trumpa, ktorým sa snažil zrušiť ministerstvo školstva, a nariadil opätovné prijatie prepustených zamestnancov.

Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou
Dohodnutá zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa prezidenta ČR Petra Pavla v rozpore s ústavným poriadkom.