Americká armáda pred 73 rokmi oslobodila koncentračný tábor Buchenwald

Osudy nacistických väzňov v tábore pri meste Weimar pripomína nielen pamätník, ale aj doska venovaná zavraždeným.
Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu, ktorý pripadá na 11. apríla, sa viaže s oslobodením nacistického koncentračného tábora Buchenwald americkou armádou. Na stredu 11. apríla 2018 pripadne 73. výročie tejto udalosti.
Tábor zriadili v lete roku 1937 na zalesnenom kopci Ettersberg neďaleko durínskeho mesta Weimar, strediska nemeckej vzdelanosti, literárneho života, hudby a umenia. Tábor oslobodili príslušníci 6. obrnenej divízie 3. americkej armády 11. apríla 1945.
V období rokov 1937-45 sa v koncentračnom tábore Buchenwald ocitlo približne 250.000 ľudí z 36 krajín. Na následky hladu, podchladenia, vyčerpania z nútených prác a lekárskych experimentov zomrelo okolo 56.000 osôb, z nich asi 11.000 židov.
Podľa už zosnulého historika, novinára a spisovateľa Miloslava Moulisa (21. apríl 1921 - 25. marec 2010) v koncentračnom tábore Buchenwald skončilo 7766 českých a slovenských väzňov, medzi nimi napríklad publicista Ferdinand Peroutka (1895-1978) či spisovateľ Arnošt Lustig (1926-2011), informovala na svojom webe Česká televízia (ČT).
Po skončení druhej svetovej vojny Moulis to, čo zakúsili väzni v koncentračnom tábore, zaznamenal v knižnej podobe. Pod názvom: „To byl Buchenwald: příspěvek k historii koncentračního tábora v Buchenwalde“. Kniha vyšla v Prahe v roku 1957.
Buchenwald bol svojho času po Dachau a Sachsenhausene tretím nacistami vybudovaným zariadením tohto druhu. Väznený tu bol napríklad aj maďarský spisovateľ židovského pôvodu Imre Kertész, ktorý svoje zážitky z tábora spracoval do knižnej podoby. Za román Bezosudovosť získal v roku 2002 Nobelovu cenu za literatúru. Imre Kertész zomrel 31. marca 2016 v Budapešti vo veku 86 rokov.
Bývalý nacistický koncentračný tábor využila sovietska moc, ktorá v ňom v lete 1945 zriadila internačný tábor a využívala ho do roku 1949. V ňom sovietska tajná služba väznila nacistických zločincov a ich sympatizantov, ale i opozíciu voči komunistickému režimu vo východnej časti Nemecka. V tábore bolo internovaných okolo 28.400 osôb, z nich vyše 7100 zomrelo na podvýživu alebo choroby.

Richard Müller získal za album Duety dvojnásobnú platinovú platňu
Legenda slovenskej a českej hudobnej scény Richard Müller má na konte ďalší úspech.

Víťazom piesňovej súťaže Eurovízia sa stal rakúsky spevák JJ
Víťazom 69. ročníka finále piesňovej súťaže Eurovízia za rok 2025 sa stal rakúsky spevák JJ s popovo opernou skladbou „Wasted Love“.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.