• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
Bratislava

Radičová: Klásť si pri demisii podmienky nemá žiaden právny základ

  • 10:18 15.03.2018
  • Bratislava
Radičová: Klásť si pri demisii podmienky nemá žiaden právny základ

Pre TASR to uviedla expremiérka Iveta Radičová v reakcii na rozhodnutie šéfa kabinetu Roberta Fica (Smer-SD) podať demisiu za určitých podmienok.

Prezident SR Andrej Kiska je viazaný ústavou a tá pri demisii predsedu vlády o žiadnych podmienkach nehovorí ani v náznaku. Demisia sa podáva a prezident je následne viazaný len tým, či prípadná nová vláda má podporu jednoduchej väčšiny v parlamente.

Klásť si v tejto situácii podmienky nemá žiaden základ ani podklad v našom právnom systéme. To je pohľad striktne ústavný. Ten druhý pohľad je, aká je tu ponuka a návrh na riešenie politickej krízy,“ myslí si.

Podľa Radičovej je spoločnosť dlhodobo polarizovaná, nedôvera v základné demokratické inštitúcie je nesmierne veľká a silná. „Obnovenie dôvery spôsobom - predčasné voľby alebo odchádzame z koalície rovná sa zachovanie koalície s novým personálnym obsadením - je absurdné,“ odkázala na adresu Mosta-Híd.

Radičová tvrdí, že Most-Híd mal od začiatku jasne komunikovať aj takúto možnosť. „Postavím a poviem, že je tu aj tretia možnosť, a neskrývam sa za vetu, ktorá môže znamenať čokoľvek. To nie je férové správanie,“ uviedla.

Na margo rozhodnutia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) nepokračovať v novej vláde Radičová podotkla, že z hľadiska jej predchádzajúcich vyjadrení je tento jej postoj ku vzniknutej situácii logickým vyústením.

Radičová zároveň apelovala na dôrazné vyšetrenie brutálnej úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice, pričom poukázala aj na zverejnené informácie o možnej previazanosti mafie na úrad vlády. „Dlhodobo sme svedkami politiky založenej na arogancii a šírení nenávisti. Spoločnosť je naozaj rozbitá a plná napätia. Ak sa má politik postaviť k tejto situácii čelom a má záujem o stabilizáciu spoločnosti, tak jediná cesta je obnovenie dôveryhodnosti demokratických inštitúcií vrátane dôveryhodnosti politických strán. Teda obmena osôb nie je dostačujúca,“ dodala.

Predseda vlády Robert Fico v stredu (14.3.) večer oznámil, že je pripravený podať demisiu. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktoré už absolvoval, má však tri podmienky. Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu. Premiér sa domnieva, že ak by v súčasnej situácii došlo na Slovensku k predčasným parlamentným voľbám, sprevádzal by ich chaos a nestabilita.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS a KDH kritizovali štvrtkové zasadnutie Bezpečnostnej rady SR

SaS a KDH kritizovali štvrtkové zasadnutie Bezpečnostnej rady SR

VČERA - 21:55Domáce

Opozičné SaS a KDH kritizovali štvrtkové zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Šéf SaS Branislav Gröhling ho označil za frašku.

Šutaj Eštok: Polícia obvinila muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať Ficovi

Šutaj Eštok: Polícia obvinila muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať Ficovi

VČERA - 21:10Domáce

Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi.

Z trhu sťahujú nebezpečné kreslo. Ak ho máte, nesmiete ho používať

Z trhu sťahujú nebezpečné kreslo. Ak ho máte, nesmiete ho používať

VČERA - 21:05Domáce

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča zákazníkom, aby kreslo vrátili v mieste predaja.

Polícia pátra po dvoch malých dievčatkách

Polícia pátra po dvoch malých dievčatkách

VČERA - 20:28Domáce

Sestry sú vo veku štyri a sedem rokov.

Fico priznal zdravotné problémy po atentáte, útočníkovi odpustil

Fico priznal zdravotné problémy po atentáte, útočníkovi odpustil

VČERA - 19:26Domáce

Premiér sa v súvislosti s atentátom zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.