Vyšetrovateľ Vatikánu sa stretol s obeťami zneužívania v Čile
- 8:37 21.02.2018
- Santiago

Odborník Vatikánu na vyšetrovanie sexuálnych trestných činov začal v utorok v Čile sériu stretnutí s obeťami pohlavného zneužívania, ako aj s odporcami vymenovania biskupa, ktorý údajne kryl aféru pedofilného kňaza. Informovala o tom agentúra AP.
Vyslaným odborníkom je maltský biskup Charles Scicluna. Jeho úlohou je vypočuť si v Čile tých, ktorí „vyslovili želanie poskytnúť svedectvo“ v prípade biskupa Juana Barrosa. Stretne sa s laikmi i kňazmi diecézy Osorno.
Už v sobotu sa v New Yorku stretol s Juanom Carlosom Cruzom, kľúčovou obeťou čilského škandálu okolo zneužívania detí duchovnými. Podľa Cruza sa v rozhovore dotkli aj úlohy, ktorú pri ututlávaní škandálu zohrávali aj ďalší čilskí biskupi, ako aj kardináli Francisco Javier Errazuriz a Ricardo Ezzati. Vysokopostavení duchovní všetky vznesené podozrenia odmietajú.
Kontroverzie ohľadom Barrosa poznamenali aj nedávnu pápežovu návštevu v Čile. František obete zneužívania nepríjemne prekvapil, keď v jej závere vyhlásil, že kým neuvidí dôkaz o Barrosovom konaní, bude všetky obvinenia na jeho adresu považovať za ohováranie.
Barros bol dlhoročným blízkym spolupracovníkom kňaza Fernanda Karadimu, ktorého Vatikán v roku 2011 uznal za vinného zo sexuálneho a psychického zneužívania mladistvých. Niektoré z Karadimových obetí požadujú Barrosovo odvolanie, pretože podľa nich Karadimovo správanie videl a nezasiahol. Barros tieto obvinenia odmieta.
František bránil Barrosa už skôr a v roku 2015 ho vymenoval za biskupa juhočilského Osorna, kde ho však mnohí kňazi a veriaci v oblasti ako biskupa neuznávajú. Pápež na margo tejto situácie povedal, že za tým stojí kampaň ľavice.
Karadimove obete sa na cirkevných činiteľov obrátili už v roku 2002, tí im ale vtedy neuverili. Vatikán začal prípad vyšetrovať až v roku 2010, keď sa obvinenia dostali na verejnosť. Vatikán následne Karadimovi zakázal účinkovanie v cirkvi.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.