V roku 2016 zavinil alkohol pätinu obetí dopravných nehôd v EÚ
- 19:35 20.02.2018
- Brusel

ETSC vyzvala členské štáty Únie, aby povinne zaviedli tzv. alkoholový zámok pre šoférov nákladných automobilov a autobusov.
Viac ako 25.000 úmrtí si vyžiadali dopravné nehody na cestách v krajinách Európskej únie v roku 2016. Pod vyše 5000 obetí na životoch sa v rámci tejto štatistiky podpísal alkohol za volantom. Uviedla to v utorok vo svojej správe Európska rada pre bezpečnosť dopravy (ETSC).
Rada spresnila, že v roku 2016 na cestách EÚ zomrelo v priemere 51 ľudí na milión obyvateľov, v prípade Slovenska to bolo 44,6 obete na milión obyvateľov. ETSC v tejto súvislosti vyzvala členské štáty Únie, aby povinne zaviedli tzv. alkoholový zámok pre šoférov nákladných automobilov a autobusov.
Celkový počet úmrtí na európskych cestách súvisiacich s alkoholom klesol, stále však predstavuje okolo 5000 úmrtí ročne. Najvýraznejší, sedempercentný, pokles takýchto prípadov podľa údajov ETSC zaznamenalo v roku 2016 v rámci EÚ Belgicko.
ETSC zároveň upozornila, že Európa je svetový región, kde sa najviac konzumuje alkohol počas jazdy. „EÚ je regiónom s najvyššou spotrebou alkoholu na svete, čo je významným problémom z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky. Aj preto si to vyžaduje osobitný prístup od tvorcov politík,“ uvádza sa v správe tejto organizácie.
Požiadavky ETSC sú zamerané na posilnenie kontrol, lebo podľa jej údajov polícia v mnohých členských štátoch nekontroluje dostatočne jazdu pod vplyvom alkoholu a mnohí vodiči podceňujú riziko jazdy pod vplyvom alkoholu.
ETSC v tejto súvislosti požaduje nulovú toleranciu pri jazde pod vplyvom alkoholu, maximálny povolený limit alkoholu v krvi do 0,2 promile a zvyšovanie povedomia spoločnosti o tejto otázke.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.