Amerika bude ďalej špehovať, Kongres odpočúvanie nestopol
- 10:35 25.07.2013
- WASHINGTON

Dolná komora amerického Kongresu v stredu tesne odmietla plán, ktorý by obmedzil kontroverzné praktiky Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) súvisiace so sledovaním telefonickej komunikácie občanov USA.
"Vláda zbiera údaje o hovoroch, bez podozrení a v prípade každého jedného Američana v Spojených štátoch," povedal Amash počas búrlivej debaty krátko pred hlasovaním. Varoval pritom, že administratíva prezidenta Baracka Obamu vytvára "atmosféru strachu" s cieľom "porušovať ľudské práva" občanov USA. Výsledok jeho iniciatívy je však čiastočným úspechom kritikov NSA, keďže hlasovanie dopadlo veľmi tesne.
Škandál okolo zbierania takzvaných metadát v prípade telefonickej komunikácie miliónov Američanov vypukol ešte v júni. Za zverejnením informácií stojí Edward Snowden, bývalý analytik pracujúci pre americké bezpečnostné služby. Snowden je momentálne na úteku, pričom už mesiac sa skrýva v útrobách letiska v ruskej metropoly Moskva.
NSA trvá na tom, že nesledovala samotný obsah komunikácie, ale len údaje o hovoroch ako je miesto, čas, ich dĺžka a telefonické čísla. Kauza však nabrala medzinárodný rozmer, keďže americké agentúry zbierali aj dáta hovorov do zahraničia, čo znepokojilo napríklad aj Európsku úniu.
Proti kontroverznej praktike je podľa posledného prieskumu 67 percent Američanov, 52 percent opýtaných si však myslí, že ide o potrebný nástroj na boj proti terorizmu

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.