Na Slovensko sa vrátil vedec, ktorý vyvíja materiály pre supersonické lietadlá

Tvrdí, že ultra rýchle lietanie by raz mohlo skrátiť komerčné lety naprieč celou zemeguľou len na pár hodín.
Vedec Peter Tatarko sa po trojročnom pobyte na univerzite v Londýne vrátil na Slovensko. Získal finančný grant schémy Marie Sklodowska-Curie, ktorý mu na najbližšie dva roky umožní robiť výskum na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.
Tatarko spolupracuje s najväčším svetovým výrobcom civilných dopravných lietadiel, pre ktorého vyvíja špeciálny keramický materiál. Ako sám tvrdí, „vyvinúť niečo, čo vydrží prelet atmosférou s teplotou 2000 stupňov a môže sa použiť opakovane, je výzvou“.
„Už na univerzite v Londýne som bol členom medzinárodného konzorcia, v ktorom sme mali dvoch priemyselných partnerov a jedným z nich bol Airbus. Vďaka tejto spolupráci som pochopil, čo letecká spoločnosť prostredníctvom základného výskumu potrebuje zistiť a preniesť to neskôr cez aplikácie do praxe,“ povedal Tatarko. Touto problematikou sa bude zaoberať na Ústave anorganickej chémie SAV.
Supersonické lety priťahujú pozornosť vývojárov a stali sa diskutovanou témou v oblasti materiálového výskumu. „Ultra rýchle lietanie by raz mohlo skrátiť komerčné lety naprieč celou zemeguľou len na pár hodín. Avšak povrch vesmírneho vozidla je pri návrate z vesmíru na zem vystavený vysokému treniu atmosférických plynov, čo v dôsledku vysokej rýchlosti vozidla spôsobuje vznik veľmi vysokých teplôt,“ vysvetlila Hucáková.
Takéto extrémne podmienky si vyžadujú špeciálne navrhnuté materiály. „Cieľom je vytvoriť materiály s novým chemickým zložením. Počas experimentov by nám mali vznikať také fázy na povrchu materiálov, ktoré zabránia ďalšej oxidácií a ablácií, respektíve ďalšej degradácií materiálu,“ vysvetlil Tatarko.
Program Marie Sklodowska-Curie je súčasťou programu Európskej únie Horizont 2020 a podporuje individuálne mobility vedcov. Podmienkou je, aby žiadatelia o grant strávili aspoň 24 mesiacov v zahraničnej výskumnej inštitúcií, ak sa chcú vrátiť domov. Tatarko bude mať po uzavretí grantovej dohody na najbližšie dva roky 150.000 eur na základný výskum keramických materiálov.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.

KDH upozorňuje, že Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu.