Eurobarometer prezradil, koľko Európanov je spokojných so stavom EÚ
- 17:39 19.12.2017
- Brusel

Stav hospodárstva EÚ je podľa väčšiny Európanov dobrý. Podpora eura je na najvyššej úrovni od roku 2004 a pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, prevláda optimizmus nad pesimizmom. Naznačil to najnovší, v utorok zverejnený prieskum Eurobarometra.
Eurobarmeter uskutočnil dva prieskumy. Prvý prieskum bol na základe osobných pohovorov od 5. do 19. novembra na vzorke 33.193 respondentov z 28 členských štátov EÚ a kandidátskych krajín. Druhý prieskum „Budúcnosť Európy“ sa uskutočnil prostredníctvom telefonických rozhovorov od 23. septembra do 2. októbra na vzorke 27.881 respondentov. Ich výsledky naznačili, že 71 percent Európanov vníma EÚ ako miesto stability v nepokojnom svete.
Európania sú optimistickí pokiaľ ide o stav hospodárstva a podporu pre euro. Po prvýkrát od začiatku hospodárskej a finančnej krízy v roku 2007 mali opýtaní pozitívny názor na situáciu európskeho hospodárstva (48 percent) než negatívny (39 percent). Od jari sa toto pozitívne vnímanie zaznamenalo v 23 členských štátoch, najviac v Španielsku (39 percent), Portugalsku (58 percent) a Rakúsku (63 percent).
Celkovo 48 percent Európanov verí, že súčasný stav ich národného hospodárstva je dobrý - ide o najvyššiu zaznamenanú úroveň od jesene 2007. Od jari sa toto vnímanie zvýšilo v 19 členských štátoch s najvyššou úrovňou vo Fínsku, v Slovinsku, Rakúsku a Maďarsku.
Názory respondentov v jednotlivých štátoch sa však líšia - v Holandsku a v Nemecku považuje stav národného hospodárstva za dobrý 91 percent respondentov, zatiaľ čo v Grécku len dve percentá.
V eurozóne 74 percent respondentov podporuje euro, najviac od jesene 2004. 80 percent respondentov a viac podporuje euro v siedmich krajinách: Slovensko, Belgicko, Nemecko, Španielsko, Estónsko, Írsko a Slovinsko.
Prieskumy ukázali, že dôvera v EÚ je stále vysoká, keď 40 percent Európanov vníma Úniu pozitívne, 37 percent občanov vníma EÚ neutrálne, zatiaľ čo negatívny názor má 21 percent.
Väčšina respondentov vníma EÚ pozitívne v 14 krajinách, pričom najvyššie úrovne sa zaznamenali v Írsku (59 percent), Bulharsku a Luxembursku (57 percent). Dôvera k EÚ dosahuje 41 percent, v 17 krajinách dôvera k EÚ klesla, avšak v 18 členských štátoch Únii verí väčšina respondentov. Najviac v Litve (64 percent), Bulharsku (57 percent) a Luxembursku (56 percent). Od jari 2017 dôvera v EÚ vzrástla v desiatich krajinách, najvýraznejšie v Belgicku (o 7 percentuálnych bodov), na Slovensku a v Českej republike (o 5 pb).
Európania sú optimistickí pokiaľ ide o budúcnosť EÚ (57 percent), čo sa zaznamenalo vo všetkých členských štátoch s výnimkou Grécka (60-percentné pesimistické vnímanie) a Spojeného kráľovstva (48 percent). Optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, je najvyšší v Írsku (80 percent), Luxembursku (72 percent) a na Malte (70 percent), najnižší vo Francúzsku (49 percent) a Taliansku (50 percent).
Eurobarometer naznačil, že 70 percent Európanov sa cíti byť občanmi EÚ. Za dva najpozitívnejšie výsledky členstva v Únii vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb“ (57 percent) a „mier medzi členskými štátmi EÚ“ (56 percent).
Aj tohoročné prieskumy potvrdili, že najväčšie obavy Európanov sa spájajú s migráciou a terorizmom. Migráciu ako hlavnú výzvu vníma 39 percent ľudí, za ňou nasleduje terorizmus (38 percent) a so značným odstupom za hospodárska situácia (17 percent) a až potom stav verejných financií (16 percent) či nezamestnanosť (13 percent).

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.

Kremeľ odmietol „neobjektívne závery“ ICAO a zodpovednosť za nehodu letu MH17
Kremeľ v utorok odmietol „neobjektívne závery“ Medzinárodnej organizácie civilného letectva, podľa ktorých je Rusko zodpovedné za zrútenie lietadla malajzijských aerolínii nad východom Ukrajiny v júli 2014.

Pápež Lev XIV. chce posilniť dialóg so židovskými komunitami
Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

Depardieu je vinný, potvrdil súd
Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným z napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021. Uložil mu 18-mesačný podmienečný trest.