Sečík: Smernica EÚ o audiovizuálnom vysielaní nemá byť kompromis na úkor kvality

Sečík priznal, že sporných bodov v dokumente je viacero.
Rada EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport na svojom utorňajšom zasadnutí v Bruseli zhodnotila stav doterajších rokovaní o revízii smernice o audiovizuálnom vysielaní a mediálnych službách. Smernicu do legislatívnej podoby dotiahne zrejme až nadchádzajúce bulharské predsedníctvo v Rade EÚ, uviedol štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík.
V rozhovore pre TASR pripomenul, že uvedenú smernicu začalo vlani vyrokúvať slovenské predsedníctvo a dodal, že Slovensko zostáva veľmi aktívnym hráčom v celom procese rokovaní a snaží sa hľadať potrebné technické kompromisy.
Podľa jeho slov Estónci chceli počas svojho šéfovania na čele EÚ dotiahnuť revidovanú smernicu do legislatívnej podoby, veľmi realisticky však pomenovali stav vecí a aj diskusia ministrov upozornila na mnohé otvorené problémy.
„Zazneli hlasy, že netreba kompromis na úkor kvality. Radšej počkajme a prediskutujme veci tak, aby vyšiel čo najčistejší právny predpis, ktorý bude všeobecne akceptovateľný a jednotne interpretovaný,“ zhodnotil situáciu Sečík.
Viaceré body dokumentu podľa neho vyvolávajú diskusie a niektoré komplikované otázky ešte ani neboli predmetom takzvaného trialógu, čiže rokovaní Rady s Európskym parlamentom a Európskou komisiou. To znamená, že už teraz je jasné, že po Estóncoch rokovania o finálnej podobe smernice preberú Bulhari. Všeobecne sa však očakáva schválenie audiovizuálnej smernice v roku 2018. Členské štáty budú mať potom dva roky na jej transpozíciu do vnútroštátneho práva.
Sečík priznal, že sporných bodov v dokumente je viacero. Týkajú sa právnych regulácií, limitov na reklamu či právneho statusu šírenia videí a obsahov cez nové technologické platformy.
V oblasti regulácií je to napríklad otázka kombinácie samoregulačných a koregulačných mechanizmov s klasickou reguláciou, kde v hre je vznik Asociácie národných regulačných orgánov. Pri limitoch na reklamu (20 percent v hlavnom vysielacom čase) narážajú ekonomické záujmy vysielateľov na záujmy ochrany spotrebiteľov a pri šírení videí a obsahov cez sociálne siete treba brať do úvahy politiku EÚ zameranú na ochranu detí, ako aj boj proti extrémizmu, nenávisti, xenofóbie a šíreniu falošných správ a propagandy.
„Niektoré pozitívne veci sa presadili, napríklad posilnenie európskych obsahov vo vysielaní a špeciálne aj v nových audiovizuálnych mediálnych službách - oproti pôvodne navrhovanej hranici 20 percent sa podiel týchto programov zvýšil na 30 percent,“ ocenil Sečík snahy podporovať pôvodnú domácu tvorbu.

Z trhu sťahujú výrobok pre deti
Spoločnosť vyzýva spotrebiteľov, aby zakúpený výrobok dočasne prestali používať.

V počasí nastane zmena, takto bude vyzerať vo štvrtok
Na štvrtok vydali výstrahu pred počasím, platí pre celé územie Slovenska.

Statusy ministra vnútra podľa rezortu vnútra neboli predvolebnou kampaňou
Podľa sekcie verejnej správy MV SR nešlo o volebnú kampaň.

KDH kritizuje zahraničnopolitickú orientáciu premiéra Roberta Fica
Opozičné KDH kritizuje zahraničnopolitickú orientáciu premiéra Roberta Fica. Milan Majerský po regionálnom stretnutí starostov a primátorov za KDH vyhlásil, že nechcú, aby sa Slovensko vrátilo do totalitných čias.

Opozičné strany vyzývajú Šaška, aby stiahol novú vyhlášku k liekovej politike
Opozičné strany PS, SaS a Za ľudí vyzývajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby stiahol novú vyhlášku k liekovej politike.