Česi sú s výsledkami volieb nespokojní, v skoré zostavenie vlády neveria
- 16:03 16.11.2017
- Praha

Väčšina ľudí v Českej republike (57 percent) je nespokojná s výsledkami minulomesačných parlamentných volieb.
Iba necelá tretina (31 percent) sa domnieva, že voľby prinesú krajine stabilitu. Vyplýva to z prieskum spoločnosti STEM, informoval vo štvrtok český spravodajský portál Novinky.cz.
Hoci medzi ľuďmi prevláda skôr nespokojnosť, situácia je podobná ako pri voľbách v roku 2013, keď bolo nespokojných 59 percent opýtaných.
Občania, ktorí sa volieb do dolnej komory parlamentu, teda do Poslaneckej snemovne, zúčastnili, sú v hodnotení výsledkov hlasovania rozdelení do dvoch vyrovnaných táborov. Medzi nevoličmi jasne prevláda nespokojnosť (61 percent) s výsledkami volieb, uviedla agentúra STEM.
To, že voľby by mohli priniesť stabilitu, si myslí spomínaných 31 percent ľudí, opačný názor má 67 percent opýtaných. Pred štyrmi rokmi bola skepsa len o málo vyššia - vyjadrilo ju 72 percent respondentov. Stabilitu očakávajú skôr voliči spokojní s výsledkami volieb, čo je pochopiteľné, dodala agentúra.
Názor, že ČR by mohla mať novú vládu ešte pred koncom roka, má 31 percent ľudí. Ďalších 31 percent opýtaných predpokladá zostavenie kabinetu v januári či vo februári a podľa 38 percent respondentov reálne hrozí, že sa vládu podarí zostaviť neskôr alebo vôbec nie, a tak budú vypísané predčasné voľby.
Zaujímavé je aj to, že v porovnaní s rokom 2013 je česká verejnosť o čosi skeptickejšia, napísal portál Novinky.cz.
Prieskum sa uskutočnil od 30. októbra do 9. novembra medzi 1022 respondentmi.

Lipavský: Spojenci v NATO by mali opäť označiť Rusko za najvážnejšiu hrozbu
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje za kľúčové, aby spojenci v Severoatlantickej aliancii znovu označili Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantický priestor.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie
Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu bráni. Podľa servera economx.hu to vyhlásil írsky premiér Micheál Martin.

Za problémy v tehotenstve môže aj zmena klímy, tvrdí štúdia
Horúčavy podnietené globálnym otepľovaním celosvetovo zvyšujú riziko nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Costa: EÚ je oddaná európskej budúcnosti Bosny a Hercegoviny
Predseda Európskej rady António Costa v utorok dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu.