• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.5.2025Meniny má Viola
10°Bratislava

Vo veci Severnej Kórey dochádza k "značnému pokroku", vyhlásil Trump

  • 11:21 07.11.2017
  • Soul
Vo veci Severnej Kórey dochádza k "značnému pokroku", vyhlásil Trump

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že v záležitosti Severnej Kórey dochádza k "značnému pokroku", a vyzval Pchjongjang na rokovanie a "dosiahnutie dohody".

Na tlačovej konferencii s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v Soule podľa agentúry AP ďalej uviedol, že pre Severnú Kóreu by bolo rozumné „urobiť správnu vec“.

Americký prezident nešpecifikoval, k akému pokroku došlo, ale zdôraznil, že „pre Severnú Kóreu je naozaj rozumné prísť k rokovaciemu stolu a dosiahnuť dohodu“. „Vidím istý posun,“ dodal bez ďalších podrobností. Agentúra DPA uviedla, že jeho optimizmus predstavuje zvrat v porovnaní s hrozbami „ohňom a zúrivosťou“, ktoré adresoval Pchjongjangu v auguste.

Trump podľa vlastných slov veľmi dúfa, že nebude potrebné použiť vojenskú silu proti Severnej Kórei. Vyslovil sa tak po tom, ako opísal americkú vojenskú „silu“ v regióne, kde sú rozmiestnené jadrové ponorky a lietadlové lode. Tie majú vystríhať severokórejského lídra Kim Čong-una pred pokračovaním v jadrových a raketových programoch v jeho krajine.

Americký prezident vyzval tiež Rusko a Čínu, aby urobili viac v záležitosti Severnej Kórey, ktorú označil za „hrozbu pre celý svet, ktorá si vyžaduje celosvetovú akciu“. „Vyzývame každý zodpovedný štát vrátane Číny a Ruska, aby žiadal od severokórejského režimu ukončenie jeho jadrových a raketových programov,“ povedal.

Južnú Kóreu pritom opísal ako dlhodobého spojenca. „Sme partnermi a priateľmi, ktorí bojovali bok po boku vo vojne,“ dodal s tým, že „nemôžeme dovoliť Severnej Kórei ohrozovať všetko, čo sme vybudovali“.

Líder KĽDR Kim Čong-un podľa Trumpa „tak zbytočne ohrozuje milióny a milióny životov“. Zdôraznil, že Spojené štáty sú pripravené brániť seba a svojich spojencov s plným využitím svojich jedinečných vojenských spôsobilostí.

Juhokórejský prezident Mun Če-in uviedol, že viedli s Trumpom otvorené rozhovory ohľadom KĽDR a dohodli sa na ešte väčšom rozmiestnení spojeneckých síl v regióne. Zdôraznil, že USA a Južná Kórea musia „zotrvať na tvrdom postoji voči severokórejským hrozbám“. Obaja lídri sa však podľa Mun Če-ina „dohodli na riešení severokórejskej otázky pokojným spôsobom“, ktorý by priniesol na Kórejský polostrov „trvalý mier“.

Americký prezident je na dvojdňovej návšteve Južnej Kórey v rámci svojho 12-dňového turné po ázijských krajinách, ktoré je zamerané na obchodné otázky a severokórejský jadrový program.

Počas pobytu v Južnej Kórei neplánuje navštíviť demilitarizovanú zónu oddeľujúcu Južnú a Severnú Kóreu.

Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV

Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV

VČERA - 18:58Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu zúčastní na inauguračnej omši novozvoleného pápeža Leva XIV spolu s mnohými ďalšími zahraničnými lídrami, uviedol Vatikán.

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom

VČERA - 17:42Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že bude v pondelok telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine

VČERA - 14:48Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori

VČERA - 13:18Zahraničné

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským

VČERA - 12:13Zahraničné

Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.