Pellegrini chce vzbudiť väčší záujem mladých o EÚ, na pôde univerzít plánuje diskusie

Aktuálnym otázkam Európskej únie (EÚ) bola venovaná pondelková diskusia so študentmi vysokých a stredných škôl v Košiciach. Podujatie uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
„Stojíme dnes na prahu rozhodovania, ako má vyzerať Európska únia, či sa bude vyvíjať ako celá 28-čka alebo sa nakoniec predsa len vytvorí nejaké jadro, ktoré sa bude vyvíjať možno dynamickejšie. A je dôležité, aby sme deklarovali pozície Slovenska nielen na základe vlastných politických názorov, ale aby sme možno svoje názory a postoje revidovali aj na základe toho, čo si želajú mladí ľudia,“ povedal vicepremiér pre novinárov.
Pripomenul, že Slovensko má dlhodobo extrémne nízku účasť voličov na voľbách do Európskeho parlamentu a drží aj smutný rekord v najnižšej účasti mladých ľudí na eurovoľbách. „V roku 2014 spomedzi vysokoškolských študentov len tri percentá využili svoje volebné právo. Preto sme sa rozhodli absolvovať po slovenských univerzitách veľké kolo diskusií s mladými ľuďmi o budúcnosti EÚ,“ uviedol.
Prvým krokom k vzbudeniu záujmu o otázky EÚ je podľa neho priama debata a hovorenie jasnou rečou o problémoch a očakávaniach mladých, ktoré pociťujú. „Ak dnes hovoríme, napríklad, o otázkach zmeny klímy, kvalite životného prostredia, bezpečnosti a náraste teroristických hrozieb, tak si myslím, že začnú aj prejavovať viac záujmu o európsky projekt, vďaka ktorému je dnes Slovensko prosperujúcou a hlavne veľmi bezpečnou krajinou,“ dodal Pellegrini.
Na podujatie Slovensko diskutuje o EÚ prišli do auly Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika stovky košických vysokoškolákov a gymnazistov. Medzi diskutovanými témami boli postavenie SR v EÚ, Charta základných práv EÚ, migrácia či bezpečnosť v EÚ. V súvislosti s otázkou ďalšieho rozširovania EÚ štátny tajomník rezortu zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok uviedol, že politika rozširovania je potrebná, aj keď väčší počet krajín v únii znamená menej peňazí pre Slovensko z európskeho rozpočtu. „Ak si EÚ nespraví poriadok na západnom Balkáne a nedá týmto krajinám motiváciu reformovať sa, bude to problém, ktorý sa bude skôr či neskôr prenášať,“ konštatoval.
Séria podujatí Slovensko diskutuje o EÚ sa už konala na univerzitách v Banskej Bystrici a Nitre, pokračovanie bude mať v Trnave.

Kamenický: Samosprávy hospodária veľmi dobre, majú sa lepšie ako teraz štát
Celková zadlženosť samospráv mala klesnúť na 14,8 %, tvrdí minister financií.

Drucker: Poslanci Hlasu-SD nezahlasujú za prelomenie veta prezidenta
Poslanci koaličného Hlasu-SD v parlamente nezahlasujú podľa informácií ministra školstva Tomáša Druckera za prelomenie veta prezidenta Petra Pellegriniho.

Božik: Štát samosprávam vykompenzuje náklady na 800-eurové odmeny
Štát vykompenzuje mestám, obciam a krajom náklady na 800-eurové odmeny pre zamestnancov vo verejnej správe.

Hlasovanie za sankcie proti Rusku bolo podľa Blanára v súlade s PVV
Hlasovanie za 17. balík sankcií proti Rusku bolo podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára v súlade s programovým vyhlásením vlády.

Polícia pátra po 143 nezvestných deťoch
Väčšina z nezvestných detí má od 15 do 18 rokov.