Katalánsky expremiér Puigdemont a jeho bývalí ministri odcestovali do Bruselu
- 15:39 30.10.2017
- Barcelona/Madrid

Zosadený katalánsky líder Carles Puigdemont odcestoval spolu s niekoľkými svojimi bývalými ministrami do Bruselu.
Informovali o tom v pondelok španielska vláda a španielske médiá.
Informáciu poskytol nemenovaný španielsky predstaviteľ, ktorého citovala tlačová agentúra AP. Puigdemontovi spolupracovníci cestu nepotvrdili.
Tretí najvyšší predstaviteľ španielskej vládnej Ľudovej strany (PP) Fernando Martínez Maíllo povedal novinárom, že Puigdemontov odchod do Bruselu je prejavom „zúfalstva“.
Puigdemont patrí medzi tých predstaviteľov Katalánska, ktorých centrálne španielske úrady v Madride v sobotu 28. októbra odvolali v súvislosti s politickými udalosťami v severovýchodnom regióne - po tom, čo zákonodarcovia katalánskeho parlamentu hlasovali v predchádzajúci deň, v piatok, za nezávislosť regiónu od zvyšku Španielska.
Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza vzniesol v pondelok obvinenia zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií proti katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi a ďalším členom jeho regionálneho kabinetu. Za tieto zločiny môžu byť spomínaní predstavitelia na základe španielskych zákonov odsúdení na dlhé tresty väzenia - na 30, 15 a 6 rokov.
Belgický štátny tajomník pre azylovú politiku Theo Francken cez víkend povedal, že „nie je nereálne“, že Puigdemont požiada o azyl.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.

Kremeľ odmietol „neobjektívne závery“ ICAO a zodpovednosť za nehodu letu MH17
Kremeľ v utorok odmietol „neobjektívne závery“ Medzinárodnej organizácie civilného letectva, podľa ktorých je Rusko zodpovedné za zrútenie lietadla malajzijských aerolínii nad východom Ukrajiny v júli 2014.

Pápež Lev XIV. chce posilniť dialóg so židovskými komunitami
Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

Depardieu je vinný, potvrdil súd
Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným z napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021. Uložil mu 18-mesačný podmienečný trest.