SMUTNÁ SPRÁVA: V Austrálii je 86 kriticky ohrozených druhov
- 10:02 26.10.2017
- Sydney

Austrália patrí medzi krajiny, kde majú kriticky ohrozené živočíšne druhy najhoršie vyhliadky na prežitie.
Vyplýva to z novej štúdie publikovanej v britskom vedeckom časopise Nature.
Ten zaraďuje Austráliu medzi sedem krajín zodpovedných za stratu vyše polovice biodiverzity sveta. To znamená pretrvávajúce vyhýnanie druhov najmä dôsledkom vyklčovanie zeme, informovala vo štvrtok agentúra DPA.
Predmetná štúdia pripisuje 60 percent straty biodiverzity sveta Austrálii, Číne, Indii, Indonézii, Malajzii, Papue-Novej Guinei a americkému štátu Havaj. Austrália má v tomto aspekte po Indonézii druhú najhoršiu starostlivosť o ohrozené druhy, tvrdí vedúci výskumného tímu Anthony Waldron.
„Vedel som, že v Austrálii je množstvo ohrozených druhov, ale neuvedomil som si, že sa to zhoršuje tak rýchlo,“ vyhlásil Waldron zo Singapurskej štátnej univerzity (NUS).
Podľa tzv. červenej listiny Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (ICUN) je v Austrálii 86 kriticky ohrozených druhov vrátane ikonickej koaly.
Biodiverzita sa však zlepšila v ďalších siedmich krajinách - Mauríciu, Seychelách, Fidži, Samoe, Tongu, Poľsku a Ukrajine. Výsledky v týchto krajinách indikujú, že investovanie do ochrany prírody prispieva k zníženiu straty biodiverzity.

Európske mesto odmení turistov, toto musíte splniť
Iniciatíva potrvá od 17. júna do 17. augusta.

Rusko sľubuje reakciu na zatvorenie svojho konzulátu v Krakove
Rusko adekvátne zareaguje na zatvorenie svojho generálneho konzulátu v Krakove. Agentúre TASS to povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová s tým, že pôjde o „asymetrickú“ odpoveď.

Lavrov a Fidan hovorili o potenciálnych mierových rokovaniach v Istanbule
Ministri telefonicky diskutovali o mierovom úsilí.

Rusko malo zostreliť civilné lietadlo
V roku 2014 malo Rusko zostreliť lietadlo malajzijských aerolínií nad Ukrajinou.

Zelenskyj: Rusko stále nedalo jasnú odpoveď na prímerie ani rozhovory v Turecku
Svet stále čaká od Ruska jasnú odpoveď na návrhy na prímerie, vyhlásil v pondelok večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.