Brexit ohrozuje aj "konský priemysel" v Írsku a v Británii
- 11:46 14.10.2017
- Dublin

O zraniteľnosti Írska v súvislosti s brexitom sa napísalo už veľa.
Ilustračné foto
Ale doteraz sa ani jeden článok nevenoval tzv. írskemu konskému priemyslu. Obrat tohto odvetvia, od chovu koní až po konské závody, pritom dosahuje 1 miliardu eur a zamestnáva takmer 15.000 ľudí v Írsku. Uviedla to konzultačná spoločnosť Deloitte LLP.
A vzhľadom na blížiaci sa brexit je potrebné upriamiť pozornosť aj na írsky a britský konský priemysel, ktoré sú veľmi tesne zviazané, v podstate sú to dvojčatá. Po odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) mu totiž hrozia clá aj zdržiavanie na hraniciach.
Je to mikrokozmos, ktorý odráža problémy spojené s brexitom. Jeho zástupcovia už predložili Bruselu svoje pripomienky. A v ničom sa nelíšia od sťažností firiem z priemyslu. Koniari sa ponosujú, že si nemôžu robiť žiadne konkrétne plány, pretože nevedia, ako a kedy sa brexit skončí.
„Nemáme jasnú predstavu o niečom, čo bude mať veľký vplyv na náš život,“ vyhlásil Henry Beeby, riaditeľ írskeho aukčného domu Goffs.
„Až 80 % nášho vývozu smeruje do Spojeného kráľovstva,“ povedal Brian Kavanagh, šéf Horse Racing Ireland. Pripomenul, že na rozdiel od výrobných podnikov toto odvetvie nemôže rýchlo zmeniť smer exportu a pokúsiť sa nájsť nové trhy. „Takže nám to robí veľké starosti.“
Oslabenie libry po vlaňajšom referende o brexite už znížilo príjmy britského aj írskeho konského priemyslu.
Írsko je krajinou EÚ, ktorá je najviac ohrozená dôsledkami brexitu. Približne 15 % celkového írskeho exportu, teda vrátane ostatných odvetí hospodárstva, nielen chovu koní, smeruje do Británie.
Okrem Dublinu, kde sídlia európske centrály zahraničných spoločností, ako je napríklad Google, veľkú časť írskej ekonomiky tvorí poľnohospodárstvo. Takmer 40 % írskeho exportu potravín a nápojov končí vo Veľkej Británii. Írsko sa podieľa až 70 % na dovoze hovädzieho mäsa na britské ostrovy.
Čo sa týka konského priemyslu, veľká časť peňazí sa točí okolo závodov. Víťazi najprestížnejších pretekov môžu svojim majiteľom zarobiť milióny. John Magnier Coolmore, majiteľ plnokrvníkov, už zaznamenal pokles príjmov v priemere o 12 % v súvislosti s oslabením libry v dôsledku brexitu.
„Mnoho našich klientov obchoduje v librách,“ uviedol hovorca spoločnosti Coolmore David O'Loughlin.
Približne 10.000 koní prevezú ročne cez hranicu medzi Írskom a Veľkou Britániou, či už na preteky alebo chov, čiastočne aj vďaka dohode, ktorá umožňuje voľný pohyb plnokrvníkov.
„Dostihové a chovateľské odvetvie v Spojenom kráľovstve a v Írsku v podstate fungujú ako jedno spojené prostredie. Kone, tréneri, jazdci, agenti, zamestnanci stajní, majitelia a veterinári sa pravidelne presúvajú oboma smermi,“ informovalo združenie írskych chovateľov plemenných koní parlamentný výbor.
A tento pohyb môže byť prerušený, ak po brexite a zavedení hraničnému režimu budú musieť kone prejsť karanténou a inými kontrolami. A pri obchodovaní s valachmi hrozí clo vo výške 11,5 %, ak EÚ a Británia neuzavrú dohodu o voľnom obchode.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.