Tripartita rokuje o rozpočte na budúci rok, partneri majú viaceré výhrady
- 15:16 10.10.2017
- Bratislava

Viac peňazí pre zamestnancov štátnej a verejnej správy či pre poľnohospodárov.
Takéto zmeny by radi videli v návrhu rozpočtu na budúci rok predstavitelia odborov a zamestnávateľov. O zákone roka diskutujú dnes so zástupcami vlády na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR.
„Určite chceme hovoriť o tom, že by sme ešte radi videli zvýšenie financií v rozpočte na dofinancovanie zamestnancov štátnej a verejnej správy,“ uviedol pre TASR pred rokovaním tripartity prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Jozef Kollár.
Zamerať sa chce aj na pedagogických zamestnancov. Tým boli síce podľa jeho slov zvýšené platy od septembra tohto roku, ale odbory chcú, aby bolo dodržané programové vyhlásenie vlády a boli zahrnutí aj v rozpočte na budúci rok.
Súčasne majú odbory výhrady k niektorým kapitolám. Napríklad v prípade verejného zdravotníctva je podľa nich plánované navýšenie zdrojov pre regionálne zdravotníctvo len o 37 miliónov eur. „Čo si myslíme, že je nedostačujúce, pretože všetci tam pracujú za minimálne mzdy,“ upozornil Kollár.
Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) prekáža v návrhu rozpočtu vyšší plánovaný deficit, než boli pôvodné zámery vlády. Zároveň má výhrady predovšetkým ku kapitole ministerstva pôdohospodárstva, kde je podľa viceprezidenta AZZZ Rastislava Machunku vyčlenených málo finančných prostriedkov na štátnu pomoc. „Neumožnia poľnohospodárom dostatočne konkurovať na jednotnom európskom trhu, pretože v okolitých krajinách je v tejto položke podstatne väčšia podpora,“ zdôraznil Machunka pre TASR.
Po tom, ako dnes tripartita prerokuje návrh rozpočtu na budúci rok, bude sa ním v stredu (11.10.) zaoberať vláda. Podľa návrhu by mal deficit verejných financií klesnúť v budúcom roku po prvýkrát pod hranicu 1 % na úroveň 0,83 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalšom roku sa má znížiť na 0,1 % HDP, v roku 2020 je cieľom vyrovnaná bilancia.

Bessent: USA a Čína budú mať vzájomne výhodné obchodné vzťahy
Americký minister financií Scott Bessent obhajoval postoj svojej vlády v colnom spore medzi USA a Čínou.

Grendel: Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale rieši len seba
Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

Premiér chce o transakčnej dani hovoriť na koaličnej rade koncom týždňa
O téme transakčnej dane by sa mali koaliční lídri rozprávať na koaličnej rade, ktorú plánuje premiér Robert Fico zvolať koncom nasledujúceho týždňa.

Trumpove clá spôsobujú problémy firmám v USA, ktoré sú závislé od výroby v Číne
Obchodný spor amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou spôsobil zmätky vo firmách v USA, ktoré sa spoliehajú na čínsku výrobu.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.