• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

Veľkí prevádzkovatelia možno získajú odklad limitov emisií

  • 11:45 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Veľkí prevádzkovatelia možno získajú odklad limitov emisií

Slovenskí prevádzkovatelia veľkých spaľovacích zariadení s tepelným príkonom 50 a viac megawattov zrejme nebudú musieť hneď spĺňať nové prísne emisné limity, ktoré od roku 2016 nariaďuje eurosmernica o priemyselných emisiách.

Slovensko využije možnosť vypracovať prechodný národný program, ktorým sa posunie termín na zosúladenie s novými prísnejšími požiadavkami pre tieto spaľovacie zariadenia do 30. júna 2020.

Emisie zo spomínaných spaľovacích zariadení tak budú limitované individuálnymi emisnými stropmi s klesajúcou tendenciou v príslušných rokoch. V národnom programe sú upravené limity pre tieto znečisťujúce látky: oxid siričitý, oxidy dusíka a tuhé znečisťujúce látky. Národný program nám nakoniec bude musieť schváliť Európska komisia.

Potreba vypracovať prechodný národný program Slovenskej republiky pre veľké spaľovacie zariadenia podľa envirorezortu vyplynula zo štúdie ministerstva hospodárstva, ktoré posúdilo dopady eurosmernice o priemyselných emisiách.

V štúdii urobili aj prieskum u prevádzkovateľov veľkých spaľovacích zariadení, z ktorého vyplynulo, že vzhľadom na ekonomickú recesiu prevádzkovatelia majú v súčasnej dobe iba obmedzený ekonomický potenciál, nepostačujúci na zosúladenie sa v krátkom časovom horizonte s viacerými environmentálnymi požiadavkami vyplývajúcimi z novej európskej právnej úpravy.

Okrem sprísnených emisných limitov pre tuhé znečisťujúce látky, oxid siričitý a oxidy dusíka sa prevádzkovatelia musia vysporiadať aj s požiadavkami eurosmernice o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov. V závere štúdie autori konštatujú, že odhadované náklady na zosúladenie s požiadavkami smernice predstavujú pre veľké spaľovacie zariadenia viac ako 613 miliónov eur.

Potreba zvýšených investícií na zabezpečenie spomínaných environmentálnych požiadaviek bez možnosti ich rozloženia v čase by sa premietla aj do regulácie cien tepla. Mohlo by to znamenať enormný nárast cien energií nad sociálne akceptovateľnú úroveň. Príliš vysoký ekonomický tlak na prevádzkovateľov veľkých spaľovacích zariadení môže viesť k výstavbe menších zariadení (do 50 MW), na ktoré sa nevzťahujú prísne environmentálne kritériá, čo v konečnom dôsledku môže byť príčinou vyšších emisií do ovzdušia a teda aj zhoršenej kvality ovzdušia.

Do prechodného programu je zaradených deväť spaľovacích zariadení. Individuálne emisné stropy sú v šiestich prípadoch určené pre oxid siričitý, v deviatich prípadoch pre oxidy dusíka a šesť pre tuhé znečisťujúce látky. Spaľovacie zariadenia, na ktoré sa program vzťahuje, patria Bratislavskej teplárenskej, Continental Matador Rubber, Priemyselnému parku Štúrovo, Slovnaft Petrochemicals a U. S. Steel Košice.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V ďalšom období bude pomoc s energiami adresnejšia, uviedla Saková

V ďalšom období bude pomoc s energiami adresnejšia, uviedla Saková

DNES - 13:15Ekonomické

Plošné dotovanie cien energií nie je optimálne a výrazne zaťažuje štátny rozpočet. Nová vláda však mala príliš málo času na to, aby pripravila do konca tohto roka spravodlivejšie riešenie.

Scholz odmietol škrty v sociálnych dávkach, napriek rozpočtovej kríze

Scholz odmietol škrty v sociálnych dávkach, napriek rozpočtovej kríze

DNES - 11:50Ekonomické

Nemecký kancelár Olaf Scholz rázne odmietol akékoľvek škrty v sociálnych dávkach, keď sa koalícia troch vládnych strán snaží vyriešiť krízu a dohodnúť sa na rozpočte na rok 2024.

BNP Paribas: ECB zníži sadzby v roku 2024 o 75 bodov, začať by mala v apríli

BNP Paribas: ECB zníži sadzby v roku 2024 o 75 bodov, začať by mala v apríli

VČERA - 17:42Ekonomické

Francúzska banka BNP Paribas očakáva, že Európska centrálna banka zredukuje úrokové sadzby v budúcom roku o 75 bázických bodov, pričom k prvému zníženiu pristúpi v apríli budúceho roka.

Cena olivového oleja prudko stúpa pre sucho a slabú úrodu v Španielsku

Cena olivového oleja prudko stúpa pre sucho a slabú úrodu v Španielsku

VČERA - 15:14Ekonomické

Španielsko je najväčším svetovým producentom olivového oleja. Zabezpečuje až 70 % z jeho spotreby v Európskej únii (EÚ) a 45 % spotreby celého sveta.

Jozefa Holjenčíka nenominovala Denisa Saková, ale koaličné strany

Jozefa Holjenčíka nenominovala Denisa Saková, ale koaličné strany

VČERA - 14:33Ekonomické

Denisa Saková v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedla, že nového šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka nenominovala ona, ale koaličné strany.