Úrady vyšetrujú pôvod vyše 1000 historických ľudských lebiek z Afriky
- 6:22 06.10.2017
- Berlín

Nemecké úrady začali rozsiahle vyšetrovanie pôvodu vyše 1100 ľudských lebiek privezených do Nemecka z Afriky.
Predpokladá sa, že lebky pochádzajú z Nemeckej východnej Afriky, bývalej kolónie, ktorú tvorili dnešné štáty Rwanda, Tanzánia a Burundi. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.
Vedci budú pri vyšetrovaní spolupracovať s expertmi z uvedených troch afrických krajín. Lebky boli súčasťou antropologickej zbierky lekára Felixa von Luschana zo začiatku 20. storočia, ktorý ich hodlal využiť pri skúmaní vývoja ľudského rodu. Postupne sa však pozostatky dostali do vlastníctva rozličných inštitúcií.
V pôvodnej zbierke sa nachádzalo približne 5500 lebiek, okrem iného aj z Egypta či Južnej Ameriky. Ak sa pri skúmaných lebkách dokáže, že patrili obetiam popráv z koloniálnych čias, do úvahy pripadá aj ich vrátenie do zeme pôvodu. Zachované lebky sú momentálne v opatere Nadácie pruského kultúrneho dedičstva (SPK) v Berlíne.

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu
Európska únia v stredu vyzvala Indiu a Pakistan, aby okamžite konali s cieľom zmierniť situáciu medzi susednými krajinami.

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet
Rusko prijíma „všetky potrebné opatrenia“ vrátane obmedzenia prístupu na mobilný internet, aby zaistilo bezpečnosť počas prehliadky ku Dňu víťazstva, uviedol Kremeľ.

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR
Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová diskutovali o ďalšom rozvoji spolupráce medzi parlamentmi svojich krajín.

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu
Bývalý americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho nástupca v úrade Donald Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí na Ukrajinu, aby sa vzdala svojho územia.

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou
Predseda Národnej rady SR sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.